Estrogény

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: u žien sa zriedkavo vyskytuje nedostatok estrogénov, ich nadbytok je však častejší a prejavuje sa aj u mužov.

Je známych viac ako 30 rozdielnych foriem estrogénov, z ktorých tri najdôležitejšie sú: estrón (E1), estradiol (E2) a estriol (E3)

Estrogény sa vytvárajú nielen vo vaječníkoch žien, ale aj v telesnom tuku – preto má celková hmotnosť a podiel tuku významný vplyv na plodnosť žien aj mužov.

Vplyv hmotnosti na hladinu estrogénov

Celkový obsah telesného tuku má významný vplyv na hladinu estrogénu, a teda aj na plodnosť. Pokiaľ je hmotnosť ženy príliš nízka (BMI menšie ako 18,5), znižuje sa produkcia estrogénov, ktoré ovplyvňujú reprodukčný cyklus. Môže dôjsť k úplnému vymiznutiu menštruácie a strate plodnosti. Pokiaľ je pokles hmotnosti krátkodobý, menštruačný cyklus a s ním aj plodnosť sa obnovia len čo sa hmotnosť vráti do normálu. Dlhodobé a výrazné zníženie hmotnosti však môže mať aj trvalé následky.

Vysoká hmotnosť (BMI nad 25) síce produkciu estrogénu zvyšuje, ale na druhej strane potláča dozrievanie vajíčok a celkovo vychyľuje hormonálnu rovnováhu v prospech estrogénov, čo môže mať ďalšie negatívne dôsledky.

Nadváha u mužov tiež spôsobí zvýšenú produkciu estrogénov, a ten má na mužskú plodnosť ničivý vplyv. Estrogény potláčajú funkciu testosterónu a následne spôsobujú poruchy potencie a zníženú tvorbu spermií.

Preto je pre plodnosť obidvoch pohlaví dôležité zachovať si optimálnu hmotnosť. Ženy nevyhnutne potrebujú určité tukové zásoby na udržanie primeranej plodnosti, a muži s nadváhou by sa mali snažiť schudnúť aby sa ich hladina estrogénov vrátila do normálu.

Estrogénová dominancia

Niektoré výskumy ukazujú, že neplodnosť spôsobená nedostatkom estrogénu u žien v reprodukčnom veku je v súčasnosti zriedkavý, skôr sa dostávame do opačného extrému.

Dr.John Lee, praktický lekár na dôchodku prvý použil termín: „estrogénová dominancia“, a strávil niekoľko rokov hľadaním príčiny rozrastania takých ženských problémov ako je PMS, endometrióza, cysty vaječníkov, fibroidy, rakoviny prsníkov, neplodnosť, osteoporóza a menopauza. Vychádza zo svojich klinických skúseností o ženskom zdraví a tiež z publikovaných výskumov a dopracoval sa k záveru, že zdravotné problémy mnohých žien (ale aj mužov) sú spôsobené nadbytkom prítomného estrogénu.

Zistil, že stres, chyby vo výžive, estrogény, ktoré prichádzajú do tela z vonkajšieho prostredia (tzv. xenoestrogény), užívanie syntetických estrogénov kombinované s nasledujúcim nedostatkom progesterónu, to všetko prispieva k vzniku estrogénovej dominancie.

Nasleduje zoznam príznakov, ktoré môžu byť spôsobené alebo zhoršované estrogénovou dominanciou: urýchľovanie procesu starnutia, alergie, bolestivá citlivosť prsníkov, cysty v prsníku, zahmlené myslenie, vyčerpanosť, padanie vlasov, rast chĺpkov na tvári, vyššie riziko mozgovej príhody, neplodnosť, podráždenosť, zhoršenie pamäte, samovoľný potrat, osteoporóza, PMS, porucha funkcie štítnej žľazy prejavujúca sa zníženou funkciou, rakovina maternice, myómy, opuchy, celulitída, ochorenia žlčníka a autoimunitné ochorenia, ako je lupus a thyroiditída.

Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/hormonalni-kacirstvi-estrogenova-vrazedna-pravda-dil-devaty.htm

Zasielať novinky na e-mail