Hormonálna regulácia
24.10.2014
Prekvapivé tipy na zlepšenie hormonálnej rovnováhy
Tento článok Vás určite poteší :-) nájdete tu niekoľko veľmi príjemných odporúčaní na podporu obnovy hormonálnej rovnováhy a plodnosti. Pomôže maslo, želatína, mrkva alebo objatie...
Hormóny štítnej žľazy
NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: akákoľvek významnejšia odchýlka od optimálnej funkcie môže narušiť plodnosť obidvoch pohlaví, najčastejšie sa však prejavuje znížená funkcia štítnej žľazy, na ktorú sú náchylnejšie ženy.
Estrogény
NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: u žien sa zriedkavo vyskytuje nedostatok estrogénov, ich nadbytok je však častejší a prejavuje sa aj u mužov.
Testosterón
NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: u žien býva problémom zvýšená hladina testosterónu, u mužov je to skôr jeho nedostatok.
Prolaktín
NAJČASTEJŠÍ PROBLÉM: zvýšená hladina prolaktínu vedie k poruchám plodnosti u mužov aj žien.
Progesterón
NAJČASTEJŠÍ PROBLÉM: nedostatočná tvorba progesterónu u žien, ktorá spôsobuje skrátenie druhej polovice menštruačného cyklu, a v prípade tehotenstva môže byť následkom potrat.
Ľudský choriový gonadotopín (hCG)
Ľudský choriový gonadotropín (hCG) je glykoproteínový hormón produkovaný v tehotenstve vyvíjajúcim sa embryom krátko po počatí, a neskôr časťou placenty. Jeho úlohou je zabrániť rozloženiu žltého telieska vo vaječníku a tak zachovať produkciu progesterónu, ktorý je dôležitý pre udržanie tehotenstva.
LH a FSH
NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: pri týchto hormónoch nie je dôležité len ich množstvo, ale aj správne načasovanie vylučovania - závažné odchýlky môžu spôsobiť poruchy tvorby spermií u mužov alebo poruchy ovulácie u žien.
Hormonálna regulácia
Hormonálna regulácia je založená na zložitom systéme hormónov, ktoré navzájom interagujú.