Menštruačný a ovariálny cyklus

ilustratívny obrázok

U ženy prebiehajú cyklické zmeny vzhľadom na funkciu pohlavného ústrojenstva. Tieto zmeny sa týkajú predovšetkým hladiny pohlavných hormónov, vaječníkov a sliznice maternice (endometria).

OVARIÁLNY CYKLUS

Ide o cyklické zmeny prebiehajúce vo vaječníku ženy v závislosti na hladine pohlavných hormónov. Je úzko spojený s menštruačným cyklom, kedy hormóny produkované cyklicky vo vaječníku priamo ovplyvňujú sliznicu maternice.

  1. Folikulárna fáza - trvá prvých 14 dní cyklu. Počas nej pod vplyvom predovšetkým FSH (folikulostimulačný hormón) dochádza k rastu náhodne vybraného folikulu (vzniká Graafov folikul) a vysokej produkcii estrogénov. Ku koncu tejto fázy sa k FSH pridáva aj LH (luteinizačný hormón) a napomáha tak dozretiu folikulu a predovšetkým ovulácii.
  2. Ovulačná fáza - nastáva zhruba 14. deň ovariálneho cyklu. Graafov folikul praská a vajíčko je uvoľnené do brušnej dutiny, kde je vzápätí zachytené vajíčkovodom, ktorým ďalej putuje smerom k maternici.
  3. Luteálna fáza - nastupuje po ovulácii, kedy dochádza k premene ovariálnych folikulárnych buniek (prasknutého folikulu) na tzv. žlté teliesko (corpus luteum), To začne produkovať veľké množstvo progesterónu. Pokiaľ však nedôjde k oplodneniu vajíčka, potom do 28. dňa cyklu žlté teliesko zaniká a vznikne tzv. biele teliesko (corpus albicans). Produkcia progesterónu tak rapídne klesne.

MENŠTRUAČNÝ CYKLUS

Ako menštruačný cyklus označujme cyklické zmeny sliznice maternice. Tieto zmeny úzko závisia na hladine rôznych pohlavných hormónov (a teda aj na ovariálnom cykle). Dĺžka cyklu je zhruba 21 - 35 dní, hodnoty sa môžu individuálne líšiť (priemerne je to 28 dní). Menštruačný cyklus začína v puberte (približne medzi 8. a 13. rokom) a končí v období menopauzy.

Má nasledujúce fázy:

  1. Proliferačná fáza - trvá približne od 5. do 14. dne cyklu a nadväzuje na predchádzajúcu menštruačnú fázu. Prebieha pod stimuláciou estrogénmi. Dochádza k obnove sliznice maternice, rastu slizničného epitelu a k vývoju žliazok maternice.
  2. Ovulačná fáza - nadväzuje na proliferačnú fázu a trvá od 15. do 28. (27.) dňa cyklu. Počas nej dochádza vplyvom progesterónu (produkovaného žltým telieskom) k bohatej sekrécii žliazok v maternici. Sliznica maternice je bohato presýtená živinami a pripravená prijať oplodnené vajíčko.
  3. Ischemická fáza - prebieha 28. deň cyklu, kedy pod vplyvom poklesu hladiny progesterónu (žlté teliesko zaniká) dochádza ku kontrakcii artérií sliznice maternice, ktorá tak prestane byť zásobená krvou (ischémia).
  4. Menštruačná fáza - trvá v priemere 5 dní a nadväzuje na ischemickú fázu. Počas nej sa odlučujú bunky sliznice nedostatočne zásobené krvou a spolu s určitým množstvom krvi opúšťajú organizmus ženy.
Zdroj: http://genetika.wz.cz/hormony.htm

Diskusia

elenaslucikova2210@gmail.com
Dobrý deň chcem sa spýtať mám nepravidelný cyklus 20dnovy cyklu 5.4.bol menzes trval 5dni styk bol 11.4.-14.4 kedy mi mohla nastať ovulácia...
Bábo
Dobrý deň. Š manželom sa snažíme o druhé bábätko a akosi sa nám zatiaľ nedarí. Mam 26 a menštruáciu mam stále nepravidelnú a tak teda ...
Nepravidelná a slabá menštruácia
Dobrý deň :). Mám 15 rokov a MS mám celkovo 8. mesiac. Ale je dosť nepravidelná a slabá. Vynecháva mi aj pár mesiacov. Čítala som, že...
Stále nepravidelná menštruácia
Dobrý deň.Mám 22 rokov a od začiatku mám veľmi nepravidelnú menštruáciu niekedy mi mešká aj 2-3 mesiace bola som na gyn.vyšetrení kde mi...
Menštruácia a chrípka
Dobrý večer,
...
Vstúpiť do diskusie Počet príspevkov: 17, posledný: 30.04.2021 11:43

Zasielať novinky na e-mail