27.09.2014

Hľadanie rovnováhy, alebo ako byť priateľom vlastného zdravia

ilustratívny obrázok

V oblasti starostlivosti o zdravie a plodnosť panuje množstvo nejasností, mýtov (a legiend). Výskumy, informácie a zaručene overené správy sa podchvíľou menia a navzájom popierajú. Ako sa má v tom človek zorientovať a zachovať si duševné zdravie?

Často máme tendenciu nechať sa strhnúť novo objavenou diétou či iným zdravotným odporúčaním. Ak sa nedostaví požadovaný výsledok a objavia sa problémy, náš experiment ukončíme príliš rýchlo a daný smer zavrhneme ako neperspektívny.

Ak sa naopak zo začiatku cítime lepšie, utvrdíme sa v správnosti tohoto smerovania, a nenecháme si to ničím vyhovoriť, aj keď po pár týždňoch opadne prvé nadšenie a prvotný nával energie sa nám už nedarí zopakovať.

Nášmu zdraviu by sme pritom poslúžili ďaleko lepšie, keby sme všetky vylepšenia životosprávy zavádzali postupne, umiernene, a nechávali si priestor na pozorovanie reakcií nášho organizmu. Naučili by sme sa tak lepšie poznať sám seba, zistili by sme, čo nám prospieva a čo skôr škodí. Naučili by sme sa hľadať telesnú aj duševnú rovnováhu. Práve rovnováha je nevyhnutným predpokladom trvalého, pevného zdravia a plodnosti.

Genderová rovnosť tu neplatí

Mužom k rozmnoženiu stačí jednorázovo dosiahnuť dostatočnú kvalitu spermií a byť v správnom čase na správnom mieste. Pri asistovanej reprodukcii na oplodnenie vajíčka dokonca postačuje získanie jedinej kvalitnej spermie.

Pre ženu to nie je zďaleka také jednoduché. Na to, aby sa žena mohla stať biologickou matkou, musí splniť niekoľko kritérií:

 1. Prebieha ovulácia s dostatočnou kvalitou vajíčok.
 2. Vajíčkovody sú priechodné (tento bod môžete preskočiť, ak plánujete IVF).
 3. Prostredie v maternici je primerane "pohostinné".
 4. Matka je v dostatočne dobrom zdravotnom stave, aby jej organizmus udržal tehotenstvo po dobu 32 - 40 týždňov a následne pôrod.

Žena k úspešnému počatiu, donoseniu a pôrodu dieťaťa potrebuje po zdravotnej stránke splniť omnoho náročnejšie podmienky, ako muž. Asistovaná reprodukcia môže byť do istej miery nápomocná, netereba si to však zbytočne idealizovať. Skúmavka za Vás dieťa neodnosí ani neporodí :-). Ak plánujete rodičovstvo, ale brzdia Vás pochybnosti o pevnosti svojho zdravia, neberte to na ľahkú váhu. Je lepšie sa dôkladne pripraviť.

Nedostatočná príprava na otehotnenie

Dôležitosť dobrej fyzickej aj psychickej prípravy pred otehotnením ukazujú nasledujúce dva grafy. Sú tu znázornené dva rôzne modelové prípady snaženia o otehotnenie.

Priebeh A: nedostatočná príprava pred otehotnením

Pokusy o zlepšenie zdravotného stavu s cieľom otehotnieť sú náhodilé, nekoordinované, nevedú k dostatočnej náprave. K otehotneniu došlo dvakrát, ani raz však neboli vytvorené vhodné podmienky pre zdravé tehotenstvo, a zakaždým došlo k spontánnemu potratu.

Dobrá príprava na otehotneniePriebeh B: dobrá príprava

Umiernene aplikované ozdravné opatrenia viedli k trvalo udržateľnému zlepšeniu zdravia, čo umožnilo  otehotnenie už po 4 mesiacoch od začatia liečby. Tehotenstvo a pôrod boli bezproblémové.

 

Pozn.: Tieto grafy sú len ilustračné, vychádzajú zo skúseností v mojej poradenskej praxi. Ani dobrá príprava nemôže úplne zabrániť problémom s otehotnením, spontánnemu potratu a ďalším tehotenským komplikáciám, ale výrazne znižuje riziko ich výskytu.

Rodičovstvo pritom pôrodom len začína. Takže si môžete rovno pripočítať piaty bod - na to, aby ste boli rodičmi, by ste mali byť v dostatočne dobrom zdravotnom stave, aby ste zvládli starostlivosť o dieťa počas nasledujúcich 18 - 25 rokov.

Naučte sa byť priateľom vlastného zdravia

V oblasti starostlivosti o zdravie neexistuje jeden univerzálny návod, jediná nemeniteľná pravda. Dôvod, prečo sa názory lekárov a liečiteľov neustále rozchádzajú je, že málokto z nich zohľadňuje individualitu jedinca. Taká zdravotná starostlivosť by totiž bola oveľa náročnejšia- časovo aj finančne.

Jediný, komu na Vašom zdraví záleží natoľko, aby ste mu venovali toľko času, koľko si zaslúži ste Vy sami. Nezbavujte sa zodpovednosti za svoje zdravie, neodovzdávajte ho nekriticky do rúk iných, nech majú hocikoľko titulov pred menom alebo za menom. Čítajte knihy, analyzujte, vytvárajte si vlastný názor. Nechávajte si priestor pre pochybnosti.

Idete do toho? Ak ste nováčik v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti sám sebe, čaká Vás množstvo objavov, prekvapení a možno aj sklamaní. Naučíte sa nedôverovať skratkám, zázračným všeliekom. Naučíte sa počúvať hlas svojho tela - niekto tomu hovorí "intuícia".

Ako Vám s tým môžem pomôcť?

Ani ja Vám nedám zaručený návod na riešenie Vášho zdravotného problému. Poskytnem Vám len nahliadnutie do môjho uvažovania. Nevystupujem z pozície autority.

Prečo by to pre Vás malo byť zaujímavé?
Mám to šťastie, že som vyrástla v rodine, kde prevzatie zodpovednosti za vlastné zdravie bolo považované za samozrejmosť. Od malička som bola vedená ku kritickému uvažovaniu a hľadaniu netradičných riešení aj za cenu neúcty k autoritám :-). Viedli sme nekonečné rozpravy o výhodách a nevýhodách rôznych spôsobov stravovania, cvičenia a iných aspektov životného štýlu. Väčšinu rozumnejších, ucelených stravovacích teórií sme sami na sebe odskúšali.

Zo začiatku to bola záľuba, neskôr životný štýl, v súčasnosti je to pre väčšinu mojej rodiny poslanie, či povolanie. Na tejto ceste za poznaním sme úspešne zvládli vyriešiť množstvo väčších či menších zdravotných komplikácií, mnohé z nich sú klasickou západnou medicínou považované za neliečiteľné.

Aby ste ma nepodozrievali zo skrytých úmyslov, jednoznačne deklarujem moje názory na hlavné sporné body v oblasti medicíny a zdravotnej starostlivosti.

Som za:
 • hľadanie rovnováhy - uprednostňujem umiernené, trvalo udržateľné metódy obnovy zdravia,
 • liečbu chronických zdravotných problémov pomocou úprav stravy, cvičenia, bylín, výživových doplnkov, masáží, akupunktúry a iných metód Tradičnej čínskej medicíny (TCM),
 • diétu podľa piatich elementov, diétu podľa krvných skupín, diétu podľa metabolických typov, detoxikačné kúry, preventívne nasadenie bezlepkovej diéty aj bez potvrdenia celiakie,
 • zohľadnenie psychosomatického kontextu pri liečbe chronických ochorení a nasadenie primeraných liečebných metód - psychoterapia, koučing, meditácie, muzikoterapia, colorterapia a pod.,
 • liečbu akútnych a život ohrozujúcich stavov s nasadením modernej medicíny, aj za cenu vedľajších účinkov,
 • asistovanú reprodukciu v dobre odôvodnených prípadoch,
 • pôrod v inštitúcii s rýchlo dostupnou profesionálnou lekárskou pomocou (nie nutne nemocnica),
 • preventívne povinné očkovanie u detí s normálnou imunitou.
Som proti:
 • predpisovaniu liekov na ochorenia, ktoré možno vyriešiť jednoduchou úpravou životosprávy,
 • nasadzovaniu hormonálnej antikoncepcie u mladých dievčat a žien, ktoré ešte nerodili,
 • chirurgickému odstraňovaniu maternice a vaječníkov, pokiaľ nie je odôvodnené rakovinovými zmenami,
 • vegetariánstvu, vegánstvu, vitariánstvu, raw diéte, paleo-diéte, Atkinsonovej diéte,
 • homeopatii (osobne tejto metóde neverím, ale pokiaľ niekomu vyhovuje pracovať s placebo efektom, nebudem stáť v ceste jeho šťastiu :-)).

Toto sú moje súčasné názory a "ideové východiská". Sú výsledkom mnohoročného hľadania, skúšania, porovnávania a vyhodnocovania. Názory nie sú konečné, snažím sa ich stále zdokonaľovať. Môžete so mnou nesúhlasiť - budem rada, ak mi napíšete na mail info@fertility.sk, čo si o tom myslíte - rada si chybný názor opravím :-)


Autor článku:
Helena Bieliková


Čítajte ďalej:

Zasielať novinky na e-mail