Celostná liečba neplodnosti
06.02.2013
Mnohí lekári aj alternatívni terapeuti majú tendenciu posudzovať zdravie z hľadiska izolovaných celkov. Pri problémoch s plodnosťou sa sústredia výhradne na oblasť reprodukčných orgánov a hormonálnej regulácie. Plodnosť však nie je len záležitosť vaječníkov, maternice, semenníkov a hypofýzy.
Riziko potláčania symptómov
Je samozrejme možné do istej miery organizmus "oklamať", obísť príčinu problému a potlačiť jeho symptómy. Príkladom je navodenie ovulácie pomocou hormonálnej stimulácie.
V mnohých prípadoch tento prístup pomôže dosiahnuť cieľ, ktorým je otehotnenie. Je tu však pomerne veľké riziko vedľajších účinkov a iných komplikácií, ako:
- liečba nepomôže k otehotneniu,
- liečba spôsobí ďalšie problémy (napr. hyperstimulačný syndróm a i.),
- liečba pomôže docieliť otehotnenie, to však môže byť rizikové - organizmus ženy z nejakého dôvodu nebol optimálne pripravený na tehotenstvo a môže sa to prejaviť zvýšeným rizikom potratu, predčasným pôrodom alebo zdravotnými komplikáciami u dieťatka.
Sú samozrejme mnohé páry, u ktorých príčina neplodnosti nie je riešiteľná inak ako technikami asistovanej reprodukcie, a tiež také, ktorým by pomohli aj šetrnejšie metódy, tie sa im však zdajú príliš náročné a zdĺhavé (úprava stravy, cvičenie).
Príklad:
Páru sa nedarí otehotnieť, žene zistia syndróm polycystických vaječníkov a muž má zlé výsledky spermiogramu. Obaja majú nadváhu, nedostatok pohybu a nekvalitné stravovanie. Lekár im odporučí umelé oplodnenie.
Žene sa po stimulácii vytvoria veľké cysty, kôli ktorým nemôže pokračovať v oplodnení, muší čakať niekoľko mesiacov, kým sa cysty vstrebajú. Potom pokračujú v stimulácii s upraveným zložením hormónov. Prvý pokus je neúspešný, na druhý otehotnie ale v 8tt potratí, na tretí pokus sa tehotenstvo udrží, je však veľmi rizikové. Žene sa rozvinie silná tehotenská cukrovka, musí si pichať inzulín, je sledovaná pre zvýšené riziko preeklampsie. Porodí predčasne v 32tt, dieťatko trpí novorodeneckou žltačkou a neskôr ekzémom.
O dva roky neskôr by pár chcel druhé dieťa, radi by však zabránili problémom, aké mali pri prvom tehotenstve. Začnú cvičiť a upravia stravu, postupne sa im podarí schudnúť. Obaja absolvujú niekoľko akupunktúrnych sedení. Po 8 mesiacoch sa žene podarí prirodzene otehotnieť, tehotenstvo prebieha v podstate bez problémov a žena donosí do termínu zdravé dieťa.
Prečo sa tak stalo? Syndróm polycystických vaječníkov je spôsobený predovšetkým nevyváženým stravovaním a inzulínovou rezistenciou, ktorá spôsobuje zhrubnutie blanky pokrývajúcej vaječník, anovuláciu a neplodnosť. Ak sa táto situácia nerešpektuje a navodí sa tehotenstvo, pretrvávajúca inzulínová rezistencia spôsobuje zvýšené riziko vývojových anomálií plodu, zvýšené riziko potratu, riziko vzniku tehotenskej cukrovky, preeklampsie, predčasného pôrodu a iné komplikácie. Jediným bezpečným a trvalým riešením je v takom prípade úprava životosprávy.
Prevencia
Obecne sa dá povedať, že každému páru plánujúcemu tehotenstvo prospeje aspoň základné prehodnotenie životosprávy cca. 3 - 6 mesiacov pred otehotnením.Základné body sú:
- Optimalizácia hmotnosti - snažte sa dosiahnuť a udržať BMI medzi 19 a 23 - nadváha aj podváha výrazne znižuje plodnosť mužov aj žien. Ak potrebujete schudnúť, nie je vhodné absolvovať drastické diéty, ale presadzovať postupné a trvalo udržateľné zmeny. Podotýkam, že BMI je len orientačný ukazovateľ - záleží od konštitúcie jedinca a pomeru svalov a tuku (svaly sú ťažšie ako tuk).
- Voľba vhodného pohybu - optimálny je vyvážený pohyb, ktorý zároveň nie je príliš zaťažujúci. Vrcholový šport, intenzívne cvičenie či posilňovanie môžu byť aj kontraproduktívne, zvlášť pri nesprávnej technike pohybu.
- Úprava jedálneho lístka - uprednostnenie čerstvého, doma pripravovaného jedla pred stravovaním v reštauráciách a fastfoodoch, obmedzenie polotovarov a hotových jedál, vyvážený príjem všetkých základných živín a jedál s dostatočnou nutričnou hodnotou.
- Živiny - podľa potreby užívajte kvalitné výživové doplnky, dôležité je zvýšenie príjmu kyseliny listovej a Omega-3 nenasýtených mastných kyselín, doplnenie vitamínu A, C, D.
- Dobrý pitný režim - čistá voda, bylinné čaje, zeleninové šťavy, vylúčenie sýtených sladených nápojov a tvrdého alkoholu, obmedzeni kávy, vína a piva.
- Obmedziť kontakt s chemikáliami - pozor na parabeny v kozmetike, čistiace prostriedky, "éčka" a konzervanty v potravinách - môžu výrazne narušovať hormonálnu reguláciu.
- Pravidelný relax a kvalitný spánok - stres a nedostatok spánku narušujú hormonálnu reguláciu a teda aj plodnosť. Ideálne je spať 7 - 9 hodín medzi 10h večer do 7h ráno.
Samozrejmosťou je nefajčiť a nepožívať iné návykové látky.
Ak chcete byť naozaj dôkladní, prípadne ste mali väčšie prehrešky v životospráve, je vhodné absolvovať aj detoxikačnú kúru.
Celostný (holistický) prístup
Keď je organizmus dobre vyživovaný, okysličený, prekrvený a odpočinutý, je dobrá šanca že všetko pobeží hladko. Každý z nás je však denne vystavený rušivým vplyvom, či už fyzickým alebo psychickým, čím stúpa pravdepodobnosť odchýlky od optimálnej funkcie. Konkrétny spôsob prejavenia nerovnováhy pritom do veľkej miery záleží od vrodenej konštitúcie jedinca.
Systematický rušivý vplyv jedného typu skôr či neskôr vyvolá ochorenie toho orgánu, ktorý máme najviac oslabený.
Základom holistického prístupu v liečbe je správne určenie príčiny problému, ktorá môže spočívať aj v zdanlivo nesúvisiacich okolnostiach.
Neplodnosť môže byť spôsobená napríklad:- nadváhou alebo podváhou - narušenie hormonálnej regulácie,
- nedostatkom pohybu, resp. sedavým zamestnaním - zhoršené prekrvenie, narušenie hormonálnej regulácie, tvorba menej kvalitných vajíčok a spermií, oslabenie panvového dna,
- nevyváženým či nekvalitným stravovaním - tvorba nekvalitných vajíčok a spermií, narušená hormonálna regulácia, nadmerný príjem toxínov (napr. konzervanty), a i.,
- zlým stavom čreva a črevnej mikroflóry - narušenie funkcie imunity, narušené vstrebávanie a nutričná podvýživa, zvýšená priepustnosť črevnej steny spôsobuje prenikanie škodlivých zlúčenín, ktoré ďalej dráždia imunitu a zaťažujú pečeň,
- psychickými blokmi - negatívne emócie najrôznejšieho pôvodu môžu komplikovať otehotnenie mnohými spôsobmi.
Energia
Dôležitým pojmom v mnohých holistických terapiách je ENERGIA (čchi). Môžeme si pod tým predstaviť všeličo - od slabých elektrických impulzov v neuróch cez prúdenie krvi až po auru alebo iné formy.
Či tomu veríme alebo nie, faktom zostáva že praktická aplikácia poznatkov týchto terapeutických smerov prináša nepopierateľné výsledky - dobrým príkladom je akupunktúra.
Nech je za týmto pomenovaním čokoľvek, každý z nás na sebe cíti, že niekedy má "energie" viac a inokedy menej. Aj najväčší skeptik pri pocite únavy občas prehlási "nemám energiu".
Ako táto energia vzniká?
Energia sa vytvára z jedla, dýchaním (kyslík potrebujeme na uvoľnenie energie z jedla) a pohybom. Optimálne by mali byť všetky tri zložky v rovnováhe, nie sú vzájomne nahraditeľné.
Čo spôsobuje nedostatok energie?
Môže to byť nedostatočný príjem, nadmerný výdaj, alebo nedostatočná schopnosť organizmu energiu uskladniť. Udržiavanie energie (môžeme si to predstaviť ako batérie, akumulátor v aute) majú podľa tradičnej čínskej medicíny na starosti obličky.
Význam energie pre plodnosť
Nedostatok energie sa okrem iného negatívne prejaví na libide, plodnosti a schopnosti udržať tehotenstvo.
Tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o dieťa sú energeticky náročné procesy - unavený, vyčerpaný organizmus nemusí byť na tieto úlohy dostatočne pripravený.
Orgánové súvislosti
Ak máte nejakú skúsenosť s alternatívnou medicínou, zrejme ste sa už stretli s tvrdením, že neplodnosť súvisí s oslabenou energiou obličiek, preťaženou pečeňou alebo nadmerným zaťažením organizmu toxínmi.
Možno ste si povedali - ako súvisí pečeň a obličky s plodnosťou? Tu sú niektoré základné súvislosti.
Obličky
Je nám známe, že obličky majú za úlohu regulovať tekutiny v organizme, filtrovať z krvi škodliviny rozpustné vo vode a odvádzať ich v moči. To však nie je ich jediná funkcia - podľa tradičnej čínskej medicíny je dobrá, vyvážená energia obličiek jedným z kľúčových predpokladov otehotnenia a udržania zdravého tehotenstva.
Oslabenie obličiek sa môže prejaviť ako:
- nadmerná únava
- znížené libido
- narušená imunita, alergie, astma
- veľmi silné menštruačné krvácanie
- podváha a neschopnosť pribrať
- neplodnosť, problém s udržaním tehotenstva
Obličkám škodí:
- nedostatočné, plytké dýchanie
- nadmerný príjem toxínov
- zlý pitný režim
- konzumácia ľuľkovitých plodín - zemiaky, paradajky, paprika, baklažán
- chlad od nôh alebo priamo na kríže a obličky
- konzumácia presolených jedál
- konzumácia studených a ochladzujúcich jedál (zmrzliny, tropické ovocie, nadbytok surovej zeleniny a ovocia v zimných mesiacoch, pitie studenej vody)
- stres, nadmerné obavy až strach či depresie
- vyčerpávajúce cvičenie alebo naopak nedostatok pohybovej aktivity
Obličkám pomôže:
- hlboké brušné dýchanie, spev
- detoxikačná kúra (zvlášť púpava, chlorella, spirulina, zelený jačmeň) a obmedzenie príjmu ďalších toxínov
- dobrý pitný režim
- konzumácia určitých potravín podporujúcich energiou obličiek - goji, čierny sezam, vlašské orechy, fazuľa adzuki, škorica
- zahrievanie studených nôh suchým teplom - infralampa, nahriaty soľný vankúšik (možno aplikovať aj priamo na oblasť obličiek)
- vyvážené stravovanie
- vyvážený pohyb
- špeciálne cviky z čchi-kung
- vyrovnaný stav mysle, relaxácia, pravidelný odpočinok
Ľudia, ktorí majú problém s podváhou, aj keď sa kvalitne stravujú a necvičia, často paradoxne zistia, že keď začnú cvičiť, ich potreba jedla nestúpne (prípadne aj mierne poklesne), ale ešte priberú a cítia sa lepšie ako predtým.
Súvisí to jednak s lepším prekrvením a okysličením, optimalizáciou metabolizmu, ale možno práve aj so zlepšením energetického stavu obličiek.
Pečeň
Pečeň má na starosti produkciu žlče, cholesterolu, niektorých proteínov, premenu glukózy na glykogén, reguláciu aminokyselín v krvi, skladovanie železa a krvi, rozklad amoniaku na močovinu, reguláciu krvnej zrážanlivosti, tvorbu imunitných faktorov pri infekcii, metabolizáciu estrogénov a odbúravanie množstva toxínov z krvi. Pečeňové metabolity sa vyplavujú do krvi alebo žlče, škodliviny zo žlče sa odbúravajú stolicou, škodliviny z krvi sú zachytávané obličkami a vylúčené močou.
Oslabenie a narušenie funkcie pečene sa môže prejaviť ako:
- kožné problémy - ekzémy, akné,
- problematická menštruácia - veľmi silné alebo slabé krvácanie, bolesti pred a počas menštruácie, PMS a iné symptómy súvisiace s estrogénovou dominanciou (vaječníkové cysty, myómy, endometrióza),
- bolesti hlavy,
- narušené trávenie - zhoršené trávenie mastných jedál a i.,
- narušená zrážanlivosť krvi,
- náladovosť, výbuchy hnevu,
- neplodnosť, opakované potraty.
Pečeni škodí:
- nadmerná konzumácia alkoholu,
- konzumácia ťažkých smažených a mastných jedál, nadbytok živočíšnych tukov,
- konzumácia neprirodzených potravín a chemikálií v strave, dýchanie znečisteného ovzdušia,
- konzumácia liekov vrátane hormonálnej antikoncepcie,
- používanie inej ako prírodnej kozmetiky a drogérie,
- nedostatočné, plytké dýchanie (pľúca nemôžu dostatočne plniť svoju detoxikačnú funkciu a zvýšená záťaž sa prenáša na pečeň + chýbajúca stimulácia pohybov bránice),
- prítomnosť parazitov (hlavne motolice),
- stres, prepracovanie.
Pečeni pomôže:
- hlboké brušné dýchanie, spev,
- detoxikačná kúra (zvlášť pestrec mariánsky, púpava, chlorella, spirulina, zelený jačmeň) a obmedzenie príjmu ďalších toxínov,
- ráno nalačno pohár vlažnej vody s citrónovou šťavou,
- odľahčenie stravy - uprednistnenie rastlinných olejov pred margarínmi a nasýtenými tukmi,
- vyvážený pohyb,
- protiparazitná kúra (Prazinquatel na motolice),
- vyrovnaný stav mysle, relaxácia, pravidelný odpočinok.
Pľúca
Pľúca majú na starosti dýchanie, t.j. výmenu plynov medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Cieľom je zabezpečiť primeranú hladinu krvných plynov - kyslíka a oxidu uhličitého. Pri hlbokom dýchaní so správnym zapojením všetkých dýchacích svalov vrátane bránice dochádza tiež k masáži brušných orgánov (pečeň, slezina, obličky, žalúdok, črevá, až reprodukčné orgány a panové dno), čo podporuje ich správnu funkciu.
Pri plytkom dýchaní táto stimulácia orgánom chýba a pri dlhšej absencii môže dôjsť k oslabeniu funkcie týchto orgánov.
Plytké dýchanie zároveň nezabezpečí dostatočnú výmenu krvných plynov, nedostatočné okysličenie spôsobí, že mnohé metabolické procesy neprebiehajú optimálne, dochádza k neúplnému rozkladu niektorých škodlivín, ktoré sa musia zložitejšou cestou odbúravať v pečeni alebo obličkách, čo ich opäť oslabuje.
Kyslík okrem iného chýba mozgu, ktorý riadi všetky procesy v organizme.
Nedostatočné, plytké dýchanie teda môže spôsobiť:
- zhoršenie trávenia,
- narušenie funkcie pečene a obličiek,
- zvýšenú koncentráciu škodlivín v organizme,
- narušenie hormonálnej rovnováhy,
- narušenie plodnosti až neplodnosť.
Riešenie je jednoduché:
- začnite pravidelne, minimálne dvakrát denne po 10- 15 minút praktikovať hlboké brušné dýchanie - postupne sa Vám dýchanie prehĺbi aj keď sa na to už nebudete sústrediť,
- na prechodnú dobu pomôžte organizmu detoxikačnou kúrou.
Črevá
Tenké a hrubé črevo zabezpečujú rozklad potravy na využiteľné stavebné zložky, vstrebávanie živín do krvi a vylučovanie balastu stolicou. Zdravá mikroflóra v hrubom čreve je zároveň hlavným pilierom funkčného imunitného systému - narušenie mikroflóry nevhodným zložením stravy, konzumáciou konzervantov a antibiotík spôsobuje narušenie imunity - alergie, opakované infekcie, autoimunitné ochorenia a imunitne podmienené problémy s plodnosťou.
Nezistené potravinové alergie (hlavne celiakia) spôsobujú narušovanie črevnej steny a zvýšenie priepustnosti čreva. Do krvného obehu následne začínajú prechádzať molekuly, ktoré nie sú určené na vstrebávanie (škodliviny alebo čiastočne natrávené živiny), ktoré ďalej dráždia imunitný systém, zaťažujú pečeň a obličky potrebou odbúravať tieto zložky.
Narušenie funkcie čriev sa môže prejaviť ako:
- hnačka, zápchy,
- narušenie imunity - časté infekcie, autoimunitné ochorenia,
- kožné problémy - ekzémy, akné,
- nedostatočné vstrebávanie - nutričná podvýživa a súvisiace narušenie ďalších funkcií organizmu,
- preťaženie pečene a obličiek,
- narušená hormonálna regulácia,
- narušená plodnosť.
Črevám pomôže:
- hlboké brušné dýchanie,
- pravidelné cvičenie,
- vyvážené stravovanie,
- konzumácia potravín zlepšujúcich priechodnosť čriev - ľanové semienka, psyllium, Chlorella, Spirulina, zelený jačmeň,
- konzumácia probiotických a prebiotických potravín - jogurty so živými kultúrami (ideálne Lactobacillus bulgaricus), cesnak, cibuľa, kyslá kapusta.
Mozog
Mozog je riadiace centrum celého organizmu - tu sa stretávajú správy o dianí v tele. Tisícky procesov prebiehajú viacmenej automaticky, a vyžadujú len príležitostnú korekciu - dýchanie, srdcová činnosť, vylučovanie tráviacich štiav, črevná peristaltika, reprodukčné funkcie, riadenie imunity.
Nadmerný stres a zaťažovanie mozgu, či pretrvávajúce negatívne myšlienkové koncepty môžu tieto procesy rôznym spôsobom narušovať, a pri dlhodobom pôsobení vyvolať aj tzv. "psychosomatické ochorenie".
Niekoho v strese rozbolí žalúdok, niekto dostane hnačku alebo zápchu, niekoho rozbolí hlava, a niekomu sa naruší hormonálna regulácia.
Čo pomôže preťaženému mozgu:
- relaxačné masáže,
- cielená relaxácia a meditácia,
- colorterapia, artterapia, muzikoterapia, hydroterapia,
- pohybová aktivita,
- hlboké brušné dýchanie.
Za povšimnutie stojí fakt, že opačný extrém, teda nedostatočné premýšľanie a žiaden stres organizmu nijako neškodí, a rozmnožovacím funkciám vyložene prospieva...
Prehľad najznámejších holistických terapií
- Tradičná čínska medicína (TCM) - bylinná liečba, akupunktúra, masáže, liečebné cvičenie a strava - správne zostavená liečba je veľmi účinná ako samostatná terapia, ale aj podporná liečba pri súčasnom využití metód asistovanej reprodukcie.
- Fytoterapia - správne zostavená bylinná liečba má schopnosť pôsobiť na široké spektrum zdravotných komplikácií vrátane neplodnosti.
- Liečba stravou - stravovanie podľa krvných skupín, stravovanie podľa piatich elementov, stravovanie podľa metabolických typov a iné metódy umožňujú "osvietenému" výživovému špecialistovi zostaviť vhodný jedálniček na mieru individuálnym metabolickým potrebám jednotlivca. Dobre zostavený jedálniček dokáže vyriešiť prekvapivé množstvo zdravotných problémov od narušeného trávenia, imunity, prekyslenia, civilizačných ochorení až po neplodnosť.
- Holistická fyzioterapia - kombináciou fyzioterapeutických metód ako osteopatia, viscerálne manipulácie a korekčné cvičenia možno dosiahnuť spevnenie panvového dna, zlepšenie držania tela, zlepšenie prekrvenia reprodukčných orgánov, zlepšenie funkcie trávenia a teda aj imunity, zlepšenie činnosti vaječníkov (vrátane obnovenia ovulácie a menštruácie po predčasnej menopauze), odstránenie svalových a nervových blokád, zlepšenie priechodnosti vajíčkovodov a zlepšenie cirkulácie krvi v maternici.
- Reflexná terapia - masáž reflexných zón na rukách, nohách a ušiach sa s úspechom využíva ako podporná liečba neplodnosti. Stimulácia reflexných zón pôsobí na zodpovedajúce orgány a podporuje ich správnu funkciu.
- Psychosomatická terapia, meditácia a vizualizácia - psychické bloky môžu byť primárnou ale aj sekundárnou komplikáciou plodnosti. Primárna príčina - obavy z nevyhovujúceho partnerského vzťahu, finančnej či bytovej situácie, obavy zo zvládnutia rodičovstva a i. Sekundárna príčina - po dlhšie trvajúcich problémoch s počatím alebo potratoch sa často vytvoria psychické bloky, ktoré môžu pretrvávať aj po odstránení prvotného problému (ktorým môže byť napr. nejaký nutričný nedostatok alebo nadbytok toxínov v organizme). V takých prípadoch je potrebné pracovať aj s psychikou - uvedomiť si pôvod blokov a pracovať na ich odstránení a nahradení pozitívnymi myšlienkami.
Autor článku:
Helena Bieliková