Zdravie

V tejto sekcii nájdete zaujímavé informácie na tému plodnosť a reprodukčné zdravie. Dozviete sa:

Ak sa už nejaký čas snažíte otehotnieť, možno Vás bude tiež zaujímať, ako prebiehajú vyšetrenia plodnosti a kedy je potrebné vyhľadať pomoc odborníka.
Číslo stránky:

Vitamíny A, D, E, K

Vitamíny A, D, E a K sú rozpustné v tukoch - je preto vhodné ich pri konzumácii kombinovať s potravinou bohatou na tuk, respektíve do jedla pridať trochu rastlinného oleja ktorý umožní rozpustenie a vstrebanie týchto vitamínov v oganizme.

Železo

Zatiaľ čo v rastlinách sa železo nachádza vo forme železitých solí, v potravinách živočíšneho pôvodu (tzv. hemoželezo) vo forme železnatých solí. Pretože v tráviacej sústave sa oba druhy železa vstrebávajú veľmi ťažko, je naše telo schopné absorbovať len 10 až 20% rastlinného železa a 30% železa, obsiahnutého v mäse a živočíšnych potravinách. Pri určovaní denného príjmu železa potravou by sme teda pre istotu mali počítať s desaťkrát väčšou dávkou, než akú skutočne potrebujeme.

Jód

Jód je stopový prvok, nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré zaujímajú kľúčové postavenie v regulácii energetického metabolizmu.

Horčík (Magnézium)

Horčík je z veľkej časti v ľudskom tele uložený v kostiach a ďalej v bunkách. Reguluje tvorbu bielkovín, cukrov a tukov. Horčík ovplyvňuje priechodnosť bunkových membrán, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Tento prvok sa po prijatí potravou vstrebáva hlavne v tenkom čreve, zvyšok sa vylučuje stolicou. Vylučuje sa hlavne tráviacim traktom a obličkami. Relatívne veľké množstvo vápnika sa vylúči mliečnou žľazou pri kojení.

Vápnik (Kalcium)

Telo tehotnej a kojacej matky kladie zvýšené nároky na príjem živín. Vyvíjajúci sa plod spotrebuje pri tvorbe svojich kostí veľké množstvo vápnika. Pri nedostatku vápnika v zložení jedálneho lístka matky dochádza k neustálemu pohybu vápnika z kostí do krvi a späť. Následkom môže byť vznik osteoporózy u matky a tvorba redšieho skeletu a odvápnených zubov u plodu.

Selén

Nedostatok tejto látky vedie k zníženiu počtu spermií a je dávaný do súvislosti aj s neplodnosťou nielen mužov, ale aj žien. Semená, orechy a sójové bôby sú hlavné zdroje selénu.

Symptotermálna metóda VI. - Vplyv liekov na znaky plodnosti

Množstvo liekov ovplyvňuje plodnosť ženy. Nasledujúca tabuľka ukazuje prehľad vplyvu konkrétnych skupín liekov na znaky plodnosti, ktoré žena hodnotí pri STM. Pri užívaní akéhokoľvek prípravku je potrebné, aby bol pacient dostatočne informovaný o jeho žiaducich a nežiaducich účinkoch. Bohužiaľ, väčšinou v informačnom letáku výrobcovia neuvádzajú vplyv na znaky plodnosti, a ak áno, týka sa to iba menštruácie.

Symptotermálna metóda V. - Problémy menštruačného cyklu

Zdá sa vám, že vaše meranie teploty, hlienu alebo čípku nezodpovedá štandardnej schéme?

Symptotermálna metóda IV. - Syntéza

Symptotermálna metóda (STM) je často spájaná s prirodzeným plánovaním rodičovstva (PPR). Viete, v čom sa tieto pojmy odlišujú?

Symptotermálna metóda III. - Poloha čípka maternice

Čípok slúži ako dvierka reprodukčných orgánov ženy - otvára sa raz za mesiac v období plodných dní. Viete kedy?

Symptotermálna metóda II. - Meranie teploty

V tejto kapitole uvádzame zásady merania bazálnej teploty - výber teplomera, stanovenie rozhrania, eliminácia nepresných meraní.

Symptotermálna metóda I. - Životodarný hlien

Snažíte sa počať? Viete, že prichádzajúcu ovuláciu vám oznámi cervikálny hlien? A viete tiež, že tento hlien ovplyvňuje životnosť spermií a jeho nevhodná kvalita vám môže brániť v počatí? Každá žena ktorá si praje otehotnieť vie, že si môže merať teplotu, aby určila, kedy a či vôbec ovuluje, aby vhodným načasovaním zvýšila pravdepodobnosť počatia na maximum. Nie je ale na zlosť, že meraním teplôt sa ovulácia zistí, až keď už je dávno po nej?

Homocysteín

Ak sa zdravému páru dlhší čas nepodarí splodiť dieťa, môže byť na príčine homocysteín a zloženie jedálneho lístka.

Prvý lunárny mesiac

1. - 4. týždeň tehotenstva

Druhý lunárny mesiac

4. - 8. týždeň tehotenstva

Tretí lunárny mesiac

8. až 12. týždeň tehotenstva

Štvrtý lunárny mesiac

12. až 16. týždeň tehotenstva

Piaty lunárny mesiac

16. až 20. týždeň tehotenstva

Šiesty lunárny mesiac

20. až 24. týždeň tehotenstva

Siedmy lunárny mesiac

24. až 28. týždeň tehotenstva

Číslo stránky:

Zasielať novinky na e-mail