Zdravie

V tejto sekcii nájdete zaujímavé informácie na tému plodnosť a reprodukčné zdravie. Dozviete sa:

Ak sa už nejaký čas snažíte otehotnieť, možno Vás bude tiež zaujímať, ako prebiehajú vyšetrenia plodnosti a kedy je potrebné vyhľadať pomoc odborníka.
Číslo stránky:

Slovníček pojmov

IVF, CAR, azoospermia, dysmenorhea... Pomôžem Vám zorientovať sa v najbežnejších pojmoch súvisiacich s neplodnosťou a tehotenstvom.

Mimomaternicové tehotenstvo

Za mimomaternicové tehotenstvo je považované tehotenstvo, ktoré sa uchytí mimo maternice. Najčastejšie tak dochádza vo vajíčkovode, preto sa toto tehotenstvo zvykne označovať ako „tubárne tehotenstvo“, ktoré je najčastejšou formou mimomaternicového tehotenstva. K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza najčastejšie pri poruchách dozrievania vajíčka a pri poruche jeho transportu.

Problémy v tehotenstve

Ženy počas tehotenstva zažíva množstvo pomerne neškodných, ale nepríjemných problémov. Tehotné ženy môžu trápiť nevoľnosti, nadmerná tvorba slín, pálenie záhy, nadúvanie, zápcha, kŕčové žily, opuchnuté končatiny, zadržiavanie vody v tele, hemoroidy, bolesti chrbta, bolesti v oblasti panvy. Často trpia dýchavičnosťou, závratmi, mdlobami a dokonca sa môže objaviť inkontinencia. Nezúfajte, väčšinu týchto nepríjemností možete zmierniť alebo odstrániť jednoduchými opatreniami.

Príznaky tehotenstva

Predtým ako sa rozhodne žena navštíviť lekára, aby potvrdila alebo vyvrátila graviditu, môžu jej veľa prezradiť aj symptómy, ktoré často sprevádzajú začínajúce sa tehotenstvo. Niektoré ženy majú schopnosť spoznať, že sú tehotné aj podľa svojej intuície. Každé tehotenstvo je veľmi individuálne a nemusíte mať žiadne príznaky, alebo môžete mať všetky. Vždy si tehotenstvo overte u lekára.

08.10.2009

Ako sa dostať do správnej nálady

Pokúšate sa otehotnieť, ale vôbec nemáte chuť na milovanie? Máme pre vás niekoľko spoľahlivých tipov ako sa dostať do správnej „nálady“.

23.09.2009

Životný štýl pre zlepšenie hormonálnej rovnováhy

Niekoľko užitočných rád pre zmenu životného štýlu, ktorá Vám pomôže zlepšiť a udržať si hormonálnu rovnováhu. Celková rovnováha v hormonálnej regulácii je nevyhnutná pre zdravie a plodnosť.

31.08.2009

Ako sa pripraviť na materstvo

Plánujete prírastok do rodiny a chcete urobiť všatko pre to aby Vaše bábätko bolo zdravé? Prečítajte si odporúčania ohľadom zdravej životosprávy od MUDr. Judity Hofhanzlovej.

Hormóny štítnej žľazy

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: akákoľvek významnejšia odchýlka od optimálnej funkcie môže narušiť plodnosť obidvoch pohlaví, najčastejšie sa však prejavuje znížená funkcia štítnej žľazy, na ktorú sú náchylnejšie ženy.

Estrogény

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: u žien sa zriedkavo vyskytuje nedostatok estrogénov, ich nadbytok je však častejší a prejavuje sa aj u mužov.

Testosterón

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: u žien býva problémom zvýšená hladina testosterónu, u mužov je to skôr jeho nedostatok.

Prolaktín

NAJČASTEJŠÍ PROBLÉM: zvýšená hladina prolaktínu vedie k poruchám plodnosti u mužov aj žien.

Progesterón

NAJČASTEJŠÍ PROBLÉM: nedostatočná tvorba progesterónu u žien, ktorá spôsobuje skrátenie druhej polovice menštruačného cyklu, a v prípade tehotenstva môže byť následkom potrat.

Ľudský choriový gonadotopín (hCG)

Ľudský choriový gonadotropín (hCG) je glykoproteínový hormón produkovaný v tehotenstve vyvíjajúcim sa embryom krátko po počatí, a neskôr časťou placenty. Jeho úlohou je zabrániť rozloženiu žltého telieska vo vaječníku a tak zachovať produkciu progesterónu, ktorý je dôležitý pre udržanie tehotenstva.

LH a FSH

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: pri týchto hormónoch nie je dôležité len ich množstvo, ale aj správne načasovanie vylučovania - závažné odchýlky môžu spôsobiť poruchy tvorby spermií u mužov alebo poruchy ovulácie u žien.

Menštruačný a ovariálny cyklus

U ženy prebiehajú cyklické zmeny vzhľadom na funkciu pohlavného ústrojenstva. Tieto zmeny sa týkajú predovšetkým hladiny pohlavných hormónov, vaječníkov a sliznice maternice (endometria).

Hormonálna regulácia

Hormonálna regulácia je založená na zložitom systéme hormónov, ktoré navzájom interagujú.

Vyšetrenie ženy

Najbežnejšie príčiny zlyhania plodnosti ženy sú poruchy ovulácie, hormonálna nerovnováha, nepriechodnosť vajíčkovodov alebo imunitné poruchy. Významným činiteľom sú aj psychogénne faktory a metabolické ochorenia.

Kyselina listová (vitamín B9)

Hoci názov látky tomu nenasvedčuje, v skutočnosti ide o jeden zo skupiny vitamínov B, označenie B9 sa používa iba zriedkavo. Kyselina listová (kyselina folová) je potrebná pre látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín (DNA, RNA) a teda i tvorbu, obnovu a funkciu buniek ľudského tela. Úloha tohto vitamínu sa javí byť veľmi jednoduchá, jeho nedostatok v organizme však môže spôsobiť vážne problémy.

Vitamíny skupiny B (B-komplex)

Nedostatok B-komplexu sa môže na vašom tele podpísať v podobe ekzémov, akné, afty ale aj nespavosti, únavy a celkovej nechuti k vykonávániu fyzickej aktivity.

Vitamín C

Vitamín C je vo vode rozpustná živná látka (živina) a vitamín nevyhnutne potrebný pre živt a udržanie telesného zdravia. V ľudskom tele plní vitamín C množstvo dôležitých funkcií. Je citlivý na teplo a vysoko citlivý na oxidáciu.

Číslo stránky:

Zasielať novinky na e-mail