26.09.2014

Dilema dňa: surová alebo varená strava?

Často sa stretávame s názorom, že surová strava (raw) je tá jediná správna a zdravá, pretože len tak si zaručíme dostatočný prísun vitamínov, minerálov a enzýmov. Čo je na tom pravdy?


Teória "Raw food" diéty

Povolené suroviny: surové, minimálne upravované ovocie, zelenina, orechy, semená, naklíčené obilniny a strukoviny. Spracovanie surovín: konzervovanie mrazením a sušením, príprava jedla - mixovanie alebo mierne ohriatie do 40-49 stupňov.
Niektorí raw-food dietári konzumujú tepelne neupravované aj mliečne výrobky, vajcia a mäso.

Ideové východiská a zhodnotenie

Východisko 1) Tepelná úprava potravín ničí živiny - predovšetkým enzýmy a vitamíny.

Mnohí nedajú na túto diétu dopustiť, pretože po jej zavedení sa im podarilo schudnúť a pocítili príval energie. Tento energizujúci efekt súvisí skutočne s doplnením živín, ktoré predtým v strave týchto ľudí chýbali. Po nejakom čase sa začnú cítiť znova unavení, pripisujú to však príležitostným prehreškom v diéte, a márne sa pokúšajú zopakovať skvelý pocit, ktorý mali pri prvom nasadení tejto diéty.

Tradičná čínska medicína prináša vysvetlenie - nadmerná konzumácia tepelne neupravenej stravy spôsobuje preťaženie tráviaceho systému a vznik chronických ochorení. Surová strava má výrazne ochladzujúci, jinový charakter, jej nadbytok vyvoláva nadúvanie, hnačnky, zhoršenie vstrebávania živín, oslabenie obličiek a reprodukčných orgánov. Trpí tiež predovšetkým štítna žľaza, tráviaci systém a imunita.

Zhodnotenie: skutočne nie je potrebné jesť VŠETKY potraviny v surovom, tepelne neupravenom stave.

  • Týmto spôsobom sa navyše zo stravy vylúčia skoro všetky zdroje bielkovín - mäso, vajíčka, syry.
  • Niektoré živiny sú naopak lepšie vstrebateľné po tepelnej úprave.
  • Mnohé potraviny sú po tepelnej úprave ľahšie stráviteľné.

Podstatne lepšou alternatívou je preto jedálniček zostavený z kvalitných surovín s vhodným pomerom makrožinín a mikroživín, v ktorom je obsiahnutá práve tak surová zelenina, ovocie a orechy, ako aj jedlá tepelne upravené parením, dusením alebo pečením (obilniny, strukoviny, mäso).

Strata živín v potravinách navyše nesúvisí len s tepelnou úpravou, ale často skôr so spôsobom chovu zvierat a pestovania úžitkových plodín, a v neposlednom rade so spôsobom skladovania. Každý pozná rozdiel medzi rajčinou čerstvo odtrhnutej zo záhradky, kde si užila svoj podiel hliny, čerstvého vzduchu a slnka, a rajčinou dopestovanou v skleníku v hydroponickej kultúre a skladovanou niekoľko týždňov v chladničkách a skladoch hypermarketu.

Východisko 2) Strava dnešného človeka je veľmi neprirodzená, čo spôsobuje vznik mnohých chronických ochorení. Treba sa vrátiť späť "ku koreňom" a konzumovať viac nespracovaných potravín.

Zhodnotenie: s tým sa dá do veľkej miery súhlasiť, dôležité je však konkrétne prevedenie. Po zdravotnej stránke by sme sa všetci iste zaobišli bez zmrzliny, chipsov, Coca-Coly a podobných "moderných vynálezov". Z času na čas nezaškodí prehodnotiť zloženie stravy a obmedziť také zložky, ktoré by naše staré mamy nerozpoznali ako jedlo. Je tiež užitočné zobrať si občas inšpiráciu od takzvaných primitívnych národov a nepreháňať to s nadmernou úpravou surovín pred konzumáciou.

Avšak všetkého s mierou. Uvedomme si, ako vyzerá život a zdravie tých národov, ktorých jedálniček pozostáva prevažne zo surovej stravy. Spravidla ide o národy žijúce v teplom klimatickom pásme, manuálne pracujúce a intelektuálne nie príliš vyvinuté (to nie je myslené ako urážka, ale jednoduché konštatovanie). Dĺžka života skôr podpriemerná.

Tí z našich čitateľov, ktorí žijú v miernom klimatickom pásme, pracujú skôr intelektuálne a chcú sa dožiť vysokého veku v dobrom zdraví, by si mali brať príklad radšej zo stravy národov ďalekého východu - Čína, Japonsko. Typické jedlá týchto národov sú polievky, mäsovo-zeleninové vývary, jedlá z varených obilnín, rôzne upravenej zeleniny a menšie porcie mäsa (často sú to ryby).

Energia a mozog

Trávenie surovej stravy je samo o sebe značne energeticky náročné - konzumácia tepelne upravených potravín je po energetickej stránke efektívnejšia. Alebo inak - na získanie rovnakého množstva energie by sme potrebovali zjesť výrazne väčšie množstvo surovej stravy, ako tepelne upravenej, a zároveň by sme tým viac vyčerpávali tráviaci systém (viz bod 1)). To je ostatne jeden z dôvodov, prečo mnohí po prechode na výhradne surovú stravu schudnú. To však nemožno považovať za výhradne pozitívny jav.

Je vedecky dokázané, že mozog spotrebováva až 20% z celkovej energetickej spotreby organizmu. Je dosť pravdepodobné, že k výraznému rozvoju inteligencie našich prapredkov došlo práve v súvislosti so zavedením tepelnej úpravy surovín.

Organizmus živený výhradne surovou stravou síce môže fungovať v relatívnom zdraví, ale môže si dovoliť luxus v dostatočnej miere zásobovať zhýčkaný, náročný mozog živinami a energiou?

Východisko 3) Podľa zástancov tejto diéty tepelná úprava spôsobuje vznik toxínov, ktoré u konzumentov vyvolávajú chronické ochorenia.

Zhodnotenie: určité tepelné úpravy niektorých kombinácií potravín (mäso + syry), alebo tepelná úprava surovín s obsahom neprirodzených aditív (farbivá, konzervanty a pod.) skutočne spôsobuje vznik toxických látok, je to však veľmi chabý argument k zavrhnutiu všetkých druhov tepelne upravených jedál.

Záver

Diéta "raw food" v našom zemepisnom pásme s premenlivou klímou nie je vhodná ako dlhodobý stravovací model. Môžeme ju odporúčať len krátkodobo v horúcich letných mesiacoch, či ako súčasť detoxikačnej kúry.

Nadmerná konzumácia surovej stravy môže (v závislosti od kondície jednotlivca a jeho individuálnych slabín) viesť k oslabeniu tráviacej sústavy, narušeniu imunity, zvýšenému výskytu respiračných ochorení a problémov s močovo-pohlavným systémom, vrátane porúch plodnosti. Je tu tiež riziko zníženia duševnej výkonnosti.

Zdravá a vyvážená strava by mala obsahovať určitý podiel varenej (ideálne doma pripravovanej) stravy, aj surového ovocia, zeleniny, naklíčených semien a orieškov. Tento podiel sa mení podľa ročného obdobia (približne 30-40% surovej stravy v lete, 10% v zime) a aktuálnej kondície jednotlivca.

Samozrejmosťou by malo byť použitie čerstvých, kvalitných surovín, podľa možnosti z miestnych zdrojov alebo v bio-kvalite.


Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Raw_foodism
http://www.webmd.com/diet/raw-foods-diet
http://www.mindbodygreen.com/0-13454/3-reasons-no-one-should-be-on-a-raw-foods-diet.html
http://www.universityworldnews.com/article.php?story=20130509171737492

Zasielať novinky na e-mail