24.04.2015

Znova bez lepku

ilustratívny obrázok

"Cesta tam a zase zpátky", alebo ako som sa znova odhodlala vyradiť lepok zo stravy.

Kedy je vhodná bezlepková diéta?

Okrem celiakie a endometriózy odporúčam obmedziť lepok v strave aj pri diagnózach ako syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), zápalových ochoreniach čriev, chronických poruchách trávenia (hnačky, zápchy, plynatosť, reflux), poruchách imunity, respektíve ľubovoľných autoimunitných ochoreniach (teda napr. autoimunitný zápal štítnej žľazy, lupienka a pod.), ale aj pri poruchách hormonálnej regulácie, opakovaných potratoch a neplodnosti z neznámych príčin.

Faktom teda je, že pri ľubovoľných poruchách trávenia, imunity a reprodukčného zdravia je vhodné aspoň na niekoľko mesiacov nasadiť bezlepkovú diétu, a potom opatrne zavádzať do stravy kváskový špaldový alebo žitný chlieb. Moderná pšenica nie je vhodná naozaj pre nikoho.

A čo potom môžete jesť?

Ak zvažujete tento krok, ale trápi Vás, čo budete jesť, keď zo stravy vyradíte lepok (a ideálne aj cukor a väčšinu mliečnych výrobkov), vedzte, že možností je dosť. Pre začiatočníkov môže byť ťažké "preladiť sa" na správne recepty a suroviny, ale po pár týždňoch zistíte, že Vám táto zmena priniesla objavenie nových chutí a surovín, že sa cítite ľahšie, zdravšie, vitálnejšie. Inšpiráciu môžete čerpať z čínskej, indickej ale aj stredomorskej kuchyne, množstvo zaujímavých, zdravých receptov nájdete v knihách o stravovaní podľa PALEO diéty ale aj na stránkach či knihách o surovej strave.
Nový jedálniček odporúčam zostaviť zo zeleniny, ovocia, orechov, semien, strukovín, zdravých tukov, vajíčok, rýb a mäsa.

A že to môže byť naozaj chutné, dokazuje aj pár obrázkov k PALEO diéte vo fotogalérii k článku.

PALEO diéta

Táto myšlienka sa mi prevaľuje v hlave už dlhší čas, ale chýbalo mi odhodlanie.

Boli časy, kedy som dodržiavala prísnu bezlepkovú diétu - nie preto, že by som mala diagnostikovanú celiakiu, ale kôli endometrióze. Držala som sa toho dôsledne asi päť rokov - v časoch neúspešného snaženia o otehotnenie, v tehotenstve a ešte krátko po pôrode.

Potom začalo moje odhodlanie upadať - v tehotenstve endometrióza ustúpila, vďaka častému kojeniu sa menštruácia ešte dlho nevrátila, a ďalšie dieťa som si (aspoň zatiaľ) nepriala :-) takže som prepadla chuti na dobrý domáci chlebík.

Dve malé deti, práca, stavba domu - času na varenie bolo málo, chlebík so zeleninou dobre padol. Sľubovala som si, že čoskoro sa polepším, a tých pár týždňov to vydržím. Ale nechcelo sa mi do toho, čo Vám budem hovoriť - taký domáci špaldovo-ražný chlebík vie byť poriadne chutný. Namazaný tučnou vrstvou masla, s morčacou šunkou a čerstvou chrumkavou zeleninou - hotové nebíčko v papuľke :-)


Ale dom sa dokončil, úspešne sme sa presťahovali, zariadili, a ja som už čakala len na nejaký správny podnet, ktorý by ma prinútil obnoviť nepopulárnu bezlepkovú diétu. Pri poradenstve som mala často výčitky svedomia, keď som klientom odporúčala vylúčiť zo stravy lepok, a ja sama som ho jedla. Vyhovárala som sa sama pred sebou - veď teraz nemám žiadne problémy, a otehotnieť tiež nechcem, tak o čo ide?

K môjmu odhodlaniu napomohlo niekoľko článkov a kníh, na ktoré som v poslednej dobe narazila, opätovne zdôrazňujúcich význam obmedzenia lepku v strave. A faktom zostáva, že endometrióza - oficiálnou medicínou považovaná za neliečiteľnú - síce liečiteľná je, ale vyžaduje to veľké odhodlanie a disciplinovanosť. A jedným z významných krokov v prevencii a liečbe endometriózy je vylúčenie lepku zo stravy.

Poslednou kvapkou bola včerajšia konzultácia s klientkou. Symbolicky prvá návšteva klientky v našom novom domčeku :-) a táto milá pani sa ma medzi rečou opýtala, ako to ja mám s bezlepkovou stravou. Musela som sa priznať, že momentálne "hreším", a nebolo to príjemné.

Takže som sa včera večer zhlboka nadýchla, rozlúčila s naším chlebíkom, a povedala som si, že idem zas do toho.

Predovšetkým pre seba, a svoje zdravie - mám sa príliš rada na to, aby som svojmu telu ubližovala. Ale aj zo solidarity s mojimi klientami - nechcem byť z tých, ktorí vodu kážu, a víno pijú.

Takže milí moji bezlepkáči, od dnes som s vami zas na jednej lodi!

V tejto chvíli ma na tom mrzí len jedna vec - tie kôrky od chleba, čo zostávajú po deťoch, nebude mať kto dojesť... asi si budeme musieť kúpiť malé prasiatko, alebo aspoň sliepku :-)

Autor článku:
Helena Bieliková


Kam ďalej?

Zasielať novinky na e-mail