21.10.2010

Odmena Vášmu doktorovi? Alkohol radšej nie

ilustratívny obrázok

Ak máte aké-také skúsenosti s fungovaním zdravotníckych zariadení, iste ste sa stretli s pomerne bežnou situáciou, akou je poskytnutie finančného či hmotného daru ošetrujúcemu lekárovi.

Nemusí ísť nutne o úplatok. Pod úplatkom rozumieme dary s cieľom zabezpečiť si vyššiu úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ako také sú jednoznačne postavené mimo zákon, a charakterný lekár by ich nemal v žiadnom prípade prijať.

Tento článok pojednáva spoločensky menej škodlivej forme darov - o drobných dobrovoľných nepeňažných daroch po ukončení liečby.

Prečo sa vyskytujú tak často?

Dôvodov pre toto počínanie môže byť niekoľko:

 1. Uzdravenie z ťažkej choroby, úspešné prekonanie operácie alebo pôrod patria k situáciám, ktoré v pacientovi ľahko vyvolajú pocit, že obyčajné poďakovanie jeho vďačnosť dostatočne nevyjadrí.
 2. Uvedomujeme si, že zdravotný personál si "iba" koná svoju prácu za ktorú poberá pravidelnú mzdu, zároveň však vieme, že nedbalé vykonanie tejto práce by nás mohlo pripraviť o zdravie alebo aj život. Preto si kvalitu v tejto oblasti ceníme viac, ako pri iných povolaniach.
 3. Je známe, že mzda zdravotného personálu v našich končinách obvykle nezodpovedá náročnosti a zodpovednosti vykonávanej práce, a cheme im to trochu vynahradiť.
 4. Je to zvyk, pretrvávajúci z čias, keď neexistovalo zdravotné poistenie a lekárom sa za ich služby platilo v hotovosti. Strážcom tradícií je staršia generácia, ktorá zároveň tvorí podstatnú časť klientely zdravotníckych zariadení.
 5. Podvedomá poverčivosť. Zdá sa nám, že úspešným prekonaním náročnej liečby či zákroku sme si prečerpali spravodlivú dávku šťastia. Aby sme  nevyvolali závisť vyššej mocnosti, obetujeme hmotný  dar na symbolickom oltári :-)

Pokiaľ sa niečo z toho vzťahuje aj na Vás, skúste pokušeniu odolať. Zdravotný personál takéto dary často prijme len preto, aby darcu neurazil, a namiesto potešenia mu prinášajú nielen morálnu dilemu, ale aj problémy s praktickým uplatením daru.

V prípade, že si predsa len neviete pomôcť a svojho lekára či sestričku chcete odmeniť za dobre vykonanú prácu, skúste aspoň prehodnotiť formu zvoleného daru.

Najčastejšími darmi pre lekárky a sestričky sú kvety, káva alebo čokoláda. Lekárom sa zvykne ďakovať formou fľaše vína, či domáceho páleného. Nakoľko takýto dar poteší príjemcu, je otázne. Predpokladajme že obdarovávaný lekár nie je alkoholik. Časť rozdá, niečo vypije, ale napriek všetkým snahám sa mu doma postupne hromadia “poďakovania” od pacientov.

Ak ste si to s obdarovaním Vášho doktora ešte stále nerozmysleli, skúste aspoň nahradiť obligátnu fľašku niečím menej kontroverzným. Keď to už musí byť, originálnym a zároveň praktickým darom sa iste zavďačíte viac, ako obohratou klasikou.

Tu je niekoľko tipov:

 • pekná pohľadnica s písomným poďakovaním
 • ovocie či zelenina z Vašej záhradky
 • domáca zaváranina
 • pravý med od včelára
 • kvet v kvetináči, ktorý nie je náročný na údržbu
 • váza na rezané kvety - obzvlášť vhodné pre ženský personál
 • rámik na fotografiu
 • pekne zabalená dačeková poukážka na nákup v kníhkupectve (avšak pozor, aby ste nevzbudili dojem, že dávate obálku s peniazmi)
 • v období Vianoc a Nového Roka - dekoratívna sviečka, obrázkový kalendár

Vyhýbajte sa naopak týmto darom:

 • už spomínaný alkohol - toho doktori dostanú dosť od všetkých ostatných pacientov, ktorí nečítali tento článok :-)
 • porcelánové jelene a iné keramické figúrky či zdobené vázičky
 • predmety, pri ktorých je riziko, že nebudú vyhovovať vkusu príjemcu - nástenné obrazy, knihy, hudobné nahrávky a podobne
 • domáce výtvory nevalnej kvality - amatérska hudobná či výtvaná produkcia, pečivo ktoré vám už doma nikto nechcel jesť
 • potraviny s krátkou trvanlivosťou
 • akékoľvek ťažké a rozmerné objekty

Na záver ešte raz zdôrazňujem, že nijakým spôsobom nevyzývam a nikoho nenavádzam k tomu, aby obdaroval svojho doktora. Motiváciou k napísaniu tohoto článku je predovšetkým osobná známosť s lekárom, ktorého už v tejto chvíli pacienti zásobili alkoholom na desať rokov dopredu, a nevie čo s tým.

Citujem: “Keď dostanem uhorky, to je dobré, deti to zjedia. Ale alkohol už nemáme kam dávať. Niečo sa použije na varenie, ale stále zostáva tvrdý chlast. Skúsili sme to dať robotníkom čo nám robili na stavbe, a na druhý deň neprišli. No načo mi to je?”

Tak vidíte milí vďační pacienti, nestojí to za to :-)


Autor článku:
Helena Bieliková

Súvisiace články:


Diskusia

Odmena Vášmu doktorovi? Alkohol radšej nie
Veľmi príjemný článoček ... pravdivý a zároveň vtipne podaný ;) V praxi to tak naozaj je ... Tiež máme v rodine lekára a ten alkohol sa...
Vstúpiť do diskusie Počet príspevkov: 2, posledný: 21.02.2011 13:38

Zasielať novinky na e-mail