20.06.2018

BLOG: Hovorme o hovienku

ilustratívny obrázok

Dnes sa budme baviť o hovienku. No vážne :-) Často sa stretávam so ženami, ktoré dlhodobo riešia problém s plodnosťou, a z rozhovoru vyplynie, že trpia chronickou zápchou alebo hnačkou (prípadne striedaním jedného a druhého). Sú prekvapené keď im poviem, že prvá vec ktorú musíme vyriešiť, je plynulé trávenie, ktoré sa na výstupe prejaví pravidelne sa hlásiacim, pekným zdravým dobre formovaným - hovienkom. Až po dosiahnutí tejto méty môžeme ďalej riešiť hormóny, ovuláciu, tehotenstvo.

Cez chronickú zápchu či hnačku nejde vlak. Bodka.

Ja naopak bývam zaskočená, keď sa dozviem, že žena už viac rokov rieši neplodnosť alebo gynekologický problém, absolvovala už jeden či viac cyklov asistovanej reprodukcie, a dosiaľ sa nikto neobťažoval zistiť, či má v poriadku trávenie. Často by sa ukázalo, že trpí závažnými, dlhodobými poruchami trávenia a vylučovania. Inokedy je zas problematika vyprázdňovania zásadne podceňovaná a bagatelizovaná - žena sa síce lekárovi posťažuje na nepravidelnú stolicu, ten ju však odbije s tvrdením, že stolica raz za tri dni či dokonca raz za týždeň je normálna.

Ujasnime si jednu vec. Ak nemáte stolicu aspoň raz za deň, máte problém so zápchou, a niečo s tým treba robiť. Občasný "výpadok" v každodennom vyprázdňovaní je v poriadku.

Telo, ktoré je trápené chronickou hnačkou alebo zápchou je pravdepodobne dlhodobo nutrične podvýživené alebo intoxikované (alebo oboje). Zvlášť pri dlhodobej zápche sa zhoršuje funkcia pečene a obličiek, často býva sprevádzaná výšenou hustotou (teda aj zrážanlivosťou krvi).

Na gynekologickej úrovni sa to môže prejaviť špinením pred alebo po menštruácii dlhšie ako dva dni, špinením mimo menštruácie, menštruačná krv môže mať tmavohnedú až čiernu farbu, objavujú sa väčšie zrazeniny. Následne ženu môže trápiť neplodnosť, potraty alebo zvýšené riziko predčasného pôrodu.

Aj v prípade, že sú všetky absolvované vyšetrenia v poriadku, ak máte problém s plodnosťou a trpíte chronickou hnačkou alebo zápchou, začnite pátrať a riešiť Vašu situáciu práve v oblasti trávenia.

Keď sa Vám podarí dosiahnuť pravidelnú stolicu normálnej konzistencie, farby a tvaru, a udržať tento stav (s možnými občasnými výkyvmi) aspoň po dobu 2 mesiacov, dosiahli ste základ nevyhnutný pre riešenie čohokoľvek iného. A ak sa Vaše problémy nevyriešili samotným spriechodnením čriev, potom môžete pristúpiť k riešeniu ďalších úrovní uzdravovania.

Príčiny a rizikové faktory porúch vylučovania

Častou príčinou chronických porúch trávenia a vylučovania je narušená funkcia štítnej žľazy, nezistené potravinové alergie alebo intolerancie, nadmerná konzumácia lepku, cukru a výrobkov z kravského mlieka, užívanie liekov (antibiotiká, hormonálna antikoncepcia a iné), ale aj stres alebo nedostatok pohybu.

Ženy môžu v priebehu menštruačného cyklu pozorovať rozdiely v pravidelnosti a konzistencii stolice - v období po ovulácii vplyvom hormónu progesterón môže byť stolica tuhšia a zvyšuje sa sklon k zápche. Krátko pred menštruáciou a po nástupe menštruácie je častý prechod k redšej, kašovitejšej stolici.

Príčinou chronickej hnačky môže byť intolerancia lepku, laktózová intolerancia, intolerancia fruktózy, konzumácia umelých sladidiel, chronický stres, prítomnosť patogénnych organizmov (vírusy, baktérie, parazity), hypotyreóza, cukrovka, syndróm dráždivého tračníka, celiakia, ulcerózna kolitída. Chronická hnačka môže byť vyvolaná aj užívaním niektorých výživových doplnkov alebo liekov.

Príčinou chronickej zápchy môže byť zlý pitný režim, nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny (a zároveň nadmerná konzumácia mäsa a lepku), nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu, nedostatok pohybu, chronický stres, úzkosť alebo depresia, syndróm dráždivého tračníka, celiakia. Chronická zápcha môže byť vyvolaná aj užívaním niektorých výživových doplnkov alebo liekov (napríklad HAK), a často pretrváva aj niekoľko mesiacov po ich vysadení.

Po otehotnení vplyvom pretrvávajúcej zvýšenej hladine progesterónu a tiež "tehotenského" hormónu hCG môže byť stolica tuhšia, zvyšuje sa riziko zápchy.

Zápcha v tehotenstve môže byť nepríjemná aj nebezpečná, preto včas podnikajte preventívne opatrenia na udržanie zdravej pravidelnej stolice.

Zdravé hovienko

Ako vlastne vyzerá zdravé hovienko? Za optimálnych okolností by sme mali mať stolicu jeden až dvakrát za deň, stolica by mala byť pevná ale nie príliš tuhá, vyprázdňovanie by malo byť hladké a nebolestivé.

Čo znamená tvar a konzistencia stolice - Bristol Stool Chart

Bristol Stool Chart
 • Typ 1: Tuhé oddelené hrudky, tzv. bobky - silná zápcha.
 • Typ 2: Tuhé spojené hrudky - zápcha.
 • Typ 3: Stolica má tvar tuhšej klobásky so zárezmi na povrchu, ale vyprázdňovanie je pravidelné a nebolestivé - normálny stav.
 • Typ 4: Stolica má tvar hladkej, pevnej ale mäkkej súdržnej klobásky - normálny stav.
 • Typ 5: Stolica je mäkká, nesúdržná, rozpadá sa na kúsky s jasnými okrajmi - hranične normálny stav.
 • Typ 6: Kašovitá stolica s nepravidelnými hrudkami - počiatočná fáza hnačky, indikuje chronický alebo akútny zápal.
 • Typ 7: Vodová stolica bez tuhých kúskov - silná hnačka. Dbajte na dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii.

Ak je stolica súdržná, ale mäkká a lepkavá (prilepí sa na stenu záchodovej misy) - môže naznačovať nadbytok sacharidov alebo neoptimálne spracovanie tukov. Môže sa vyskytovať pri ochoreniach ako pankreatitída alebo celiakia.

Čo znamená sfarbenie stolice

Za normálnych okolností by stolica mala mať hnedú farbu. Občas sa však objaví aj stolica inej farby, čo to znamená?

 • Zelená: je možné, že jedlo prechádza tráviacim traktom príliš rýchlo - napríklad pod vplyvom stresu, alebo konzumáciou dráždivej alebo inak nevyhovujúcej potraviny. Druhá možnosť je, že ste zjedli veľa tmavozelenej listovej zeleniny, chlorelly, spiruliny či zeleného jačmeňa.
 • Žltá: Mastná, nepríjemne zapáchajúca stolica naznačuje prebytok tukov, čo môže byť buď objektívnym prebytkom tuku v strave, alebo zhoršeným trávením a vstrebávaním tuku (napríklad v dôsledku celiakie).
 • Čierna: v lepšom prípade je to dôsledok požitia čučoriedok, čierneho uhlia alebo nejakých liekov (typicky výž. doplnky s obsahom železa). V horšom prípade to môže znamenať, že máte vnútorné krvácanie, napríklad v dôsledku žalúdočného vredu alebo endometriózy na črevách.  Neobjasnené prípady konzultujte s lekárom.
 • Svetlá, biela alebo sivastá: môže znamenať obštrukciu (zablokovanie) žlčovodu - napríklad žlčovým kamienkom. Svetlú farbu stolice môžu spôsobovať aj niektoré lieky. Konzultujte s lekárom.
 • Červená alebo s prímesou krvi: v lepšom prípade je to dôsledok nadmernej konzumácie červeného ovocia alebo zeleniny (cvikla, červené ríbezle, jahody), či potravín s červeným farbivom. V horšom prípade môže byť dôsledkom krvácania v dolnej časti čriev (možný dôsledok rakoviny alebo endometriózy). Ak trpíte zápchou, vyprázdňovaní máte bolesti v oblasti konečníka, a na stolici alebo toaletnom papieri sa objaví jasnočervená krv, pravdepodobne je to "len" dôsledok trhliny na konečníku. Pri neobjasnenom sfarbení stolice do červena radšej kontaktujte svojho lekára.
 • Nerovnomerné sfarbenie stolice môže znamenať, že jedlo nebolo dostatočne pohryzené. Pamätajte - žalúdok ani črevý nemajú zuby! Nedostatočne pohryzené jedlo nemôže byť správne strávené, zvyšuje sa riziko hnilobných a kvasných procesov pri trávení, čo pre nás znamená zvýšenú plynatosť, tvorbu toxínov v črevách, zhoršenú imunity a vstrebávanie živín.

Je to vážne?

Výrazné a dlhodobé odchýlky od normálnej konzistencie, pravidelnosti a farby stolice môžu naznačovať závažné ochorenie, preto by sme tieto príznaky nikdy nemali ignorovať.

Zdravá stolica je vizitkou dobrého trávenia a vstrebávania, a bez dobrého trávenia nemôžeme byť zdraví. Skôr či neskôr sa objavia sekundárne komplikácie - poruchy imunity, hormonálnej regulácie, plodnosti, poruchy funkcie štítnej žľazy, bolesti hlavy, alergie, ekzémy, akné, ale aj rôzne psychiatrické a neurologické diagnózy (schizofrénia, Parkinson, roztrúsená skleróza), prípadne aj rakovina.

Všetky tieto prejavy môžu mať (a často majú) koreň v jednej jedinej veci - narušenom trávení.

A čo s tým?

Akútne stavy, ktoré nezvládate s domácou liečbou, konzultujte najskôr s lekárom.

V prípade, že ide o chronický stav, konzultujte situáciu s výživovým poradcom alebo naturopatom. Pravdepodobne Vám poradí zmenu stravovania, vynechanie či obmedzenie príjmu určitých potravín (napríklad lepku, cukru, výrobkov z kravského mlieka, údenín), úpravu pitného režimu, primeraný pohyb, a podľa potreby aj nejaké výživové doplnky na zlepšenie trávenia, obnovu zdravej črevnej mikroflóry a vyplavovanie toxínov.

Pri chronickej zápche ale aj hnačke býva prospešná konzumácia rozpustnej vlákniny (psyllium, chia semienka, ľanové semienka a ďalšie zdroje), probiotiká a prebiotiká.

Na vyplavenie toxínov a regeneráciu pečene po dlhodobých zápchach je vhodné aspoň 2-3 mesiace užívať pestrec mariánsky, enzýmy (Wobenzym, serrapeptáza, jalčný ocot, či iné) a zelené potraviny (zelený jačmeň, chlorella, spirulina).

Dlhodobé užívanie liekov by malo byť až na úplne poslednom mieste.


Prajem vám bezproblémové a zdravé vyprázdňovanie :-)

il_340x270.1294205860_idrh


Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail