02.03.2016

Ako prežiť zdravotnú (ne)starostlivosť na Slovensku

ilustratívny obrázok

Slovenský pacient pred banálnym chirurgickým zákrokom dostane dlhý zoznam vecí, ktoré si potrebuje so sebou priniesť: toaletný papier, mydlo, uterák, čisté posteľné prádlo, sťahovacie obväzy, chirurgickú niť na zašitie rany a rôzne ďalšie zaujímavé položky. Keď to takto pôjde ďalej, dočkáme sa ešte aj toho, že si k zákroku budeme musieť priniesť vlastné anestetiká, zdravotnú sestru a lekára. Kde to skončí?

Pripomína mi to trochu "staré dobré" časy na vysokoškolskom internáte Mladá Garda, kde keď sme sa chceli ísť osprchovať, museli sme si so sebou zobrať nielen mydlo, šampón a uterák, ale aj kľučku do dverí, a sprchovú ružicu. Nuž, vtedy sme boli mladí, nešlo o život, tak sme to nejako zvládli. Ale keď sa rovnaká úroveň prenáša do zdravotníctva, to už ide všetka sranda bokom.

Čím ďalej tým viac chápem ženy, ktoré sa rozhodnú radšej rodiť doma (viac v článku Pôrod doma alebo v nemocnici?), ako riskovať otrasný prístup, nechutné jedlo a nevalnú kvalitu zdravotnej starostlivosti v pôrodnici. Zvlášť pokiaľ už sa sebou jeden nemocničný pôrod majú, a absolvovali "chuťovečky" ako Kristellerova expresia a rôzne iné zbytočné a rizikové zákroky bez predchádzajúceho súhlasu, či aspoň informovania.

Často nie nutné absolvovať to ani osobne, stačí počúvať, čítať a človeku je na zaplakanie. Ako napríklad tu: http://komentare.sme.sk/c/20106314/zalujem.html

Prečo je to tak, to by bolo na dlhý článok, ale v skratke aspoň pár hlavných dôvodov: podfinancované a vykradnuté zdravotníctvo, podhodnotený, vyčerpaný a rezignovaný zdravotnícky personál, klientelizmus na vysokej aj nízkej úrovni, emigrácia schopnejších absolventov medicíny do zahraničia (vo veľkej miere práve do Čiech).

Čo môže urobiť obyčajný človek, aby v tomto systéme prežil?

  • Musíme sa o seba dobre starať, byť zdraví a silní. 
  • Musme mať konskú dávku šťastia, aby nás nezaskočilo nič nepredvídané.
  • Umrieť treba náhle, ideálne doma, vo vysokom veku na zlyhanie srdca.
  • Obmedziť potrebu asistencie zo strany slovenského zdravotníctva na nevyhnutné minimum.
  • Keď potrebujete absolvovať plánovaný zákrok, zvážte využitie služieb zdravotníctva v Čechách - úroveň je o niečo lepšia.
  • ROZMÝŠĽAŤ a NEZABÚDAŤ, kto spôsobil, že je zdravotníctvo na Slovensku v takom stave, ako je. Zúročiť tieto úvahy pri najbližších voľbách.

Nenechajme si skákať po hlave - máme právo na viac. Držím Slovensku palce. Zdá sa, že to bude potrebovať.


Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail