Varikokéla
01.03.2012
Varikokéla je rozšírenie žíl v oblasti mieška. Pri vzniku varikokély dochádza k hromadeniu krvi v cievach, ktoré odvádzajú krv zo semenníka, nadsemenníka a mieška. Tieto žilné pletence sa nachádzajú za semenníkmi. Vzhľadom k usporiadaniu cievneho systému vzniká varikokéla často len na jednej, obvykle na ľavej strane.
Vplyv varikokély na mužskú plodnosť
Varikokéla môže zhoršovať plodnosť dvoma spôsobmi:
- Zhoršenie odtoku krvi spôsobí jej dlhšie zdržanie a zahrievanie semenníka. Spermie totiž pre správny vývoj potrebujú teplotu o 1 až 2oC nižšiu, než je bežná telesná teplota.
- Zhoršenie prekrvenia a výživy semenotvorných buniek, následkom čoho môžu vznikať menej kvalitné spermie.
Prevencia a liečba varikokély
Varikokéla je cievne ochorenie rovnakého charakteru ako hemeroidy a kŕčové žily. Muži, ktorí trpia výskytom kŕčových žíl alebo hemeroidov majú zároveň zvýšené riziko výskyto varikokély, a v prípade snahy o splodenie potomka je namieste preventívne vyšetrenie mieška.
Konzervatívna liečba
Liečba spadá do kompetencie urológa.
Bežne sa používajú štyri postupy:
- klasická operácia, pri ktorej sa nad pravým bederným kanálom vyhľadá postihnutý cievny zväzok, ktorý sa buď odstráni alebo preruší;
- mikrochirurgická operácia, pri ktorej sú postihnuté cievy vyhľadané pod mikroskopom, a následne sa odstránia alebo prerušia;
- laparoskopia, pri ktorej sa postupuje podobne ako v prvom prípade, ale operácie prebieha cez brucho;
- sklerotizácia, pri ktorej sa do postihnutej žily injekčne vpraví sklerotizačná látka.
Operácia sa obvykle vykonáva v úplnej anestézii, pacient môže byť prepustený do domáceho ošetrenia deň po operácii. Je tu však riziko, že sa varikokéla môže vrátiť.
Alternatívna (neinvazívna) liečba
Alternatívne liečebné postupy môžu zlepšiť kvalitu spermií.
Konkrétne opatrenia:
- Vylúčenie potravinových intolerancií (zvlášť rizikový je lepok a mlieko) a histamínovej intolerancie.
- Obmedzenie toxínov a nevhodných potravín - obmedzenie konzumácie alkoholu a kávy, obmedzenie "junk food", umelých sladidiel, farbív, vylúčenie vysoko spracovaných, stužených tukov zo stravy a i. - viac v článku Nepriatelia plodnosti.
- Konzumácia prospešných potravín: zelenina a ovocie s vysokým obsahom pigmentov (tmavozelená zelenina, červená paprika, mrkva, cvikla, bobule), čerstvé ryby, orechy, semienka, pohánka.
- Dostatok vlákniny: ľanové semienka, chia semienka, psyllium.
- Dobrý pitný režim (2 až 3 litre denne) a cielená detoxikácia.
- Dodanie živín cez výživové doplnky - bioflavonoidy 1000mg denne, vitamín C 1000mg 3x denne, zinok 30mg denne, vitamín E 400 IU denne, L-carnitin, L-arginin, selén. Viac v článku Vitamíny na zlepšenie spermiogramu.
- Dostatok pohybu, zdravotné cvičenia - napr. cvičenie metódou Ludmily Mojžišovej, jóga, ale aj prechádzky, plávanie. Nevhodné je bicyklovanie s tvrdým sedadlom a jazda na koni.
- Ricínové obklady
- TCM - akupunktúra, masáže, bylinky, liečebné cvičenie Čhi-kung.
Tieto metódy môžu pomôcť správnemu prekrveniu postihnutej oblasti, dodaním živín, a odstránením prípadných ďalších skrytých komplikácií.
Podobné diagnózy
Spermatokéla
Spermatokéla je cystický útvar v semenníku, ktorý blokuje odvod semena z v kanálikov nadsemenníka. Hromadenie semena spôsobí vyklenutie steny kanálika. Na semenníku sa môže vyskytovať niekoľko spermatokél, pričom ich veľkosť dosahuje až 1cm.
Vonkajšími prejavmi sa podobá varikokéle, môže znížiť počet (koncentráciu) spermií v ejakuláte, na rozdiel od varikokély však nemá vážnejší vplyv na plodnosť.
Liečba je veľmi podobná ako pri varikokéle, obvykle však nie je potrebná. Prípadnému operatívnemu zákroku by malo predchádzať vyšetrenie spermiogramu. Pokiaľ výsledky nie sú v poriadku (semeno obsahuje dostatok spermií) a pacient plánuje založiť rodinu, situácia sa spravidla rieši injekčným odobratím spermií a následne umelým oplodnením.
Hydrokéla
Hydrokéla je vývojová vada na mužských genitáliách, ktorá vzniká v dôsledku nedostatočného uzavretia brušnej dutiny po zostupe semenníkov do mieška. Následkom je prienik peritoneálnej tekutiny (tekutina, ktorá sa nachádza v brušnej dutine) do dutinky v semenníku.
Dutinka sa časom zväčšuje, až je na miešku možné nahmatať nebolestivú mäkkú hrčku, spravidla na prednej strane semenníka. Rast dutinky sa obvykle zastaví vo fáze, kedy nespôsobuje vážnejšie komplikácie. Väčšie hydrokély môžu spôsobovať problémy pri pohybe (miešok sa trie o vnútornú stranu stehna a môže sa odrieť).
Výskyt je obvykle jednostranný, ale môže sa objaviť na oboch stranách.
Liečba je väčšinou konzervatívna - pacienti sú sledovaní, a v prípade zhoršenia je možné obsah hydrokély odsať, veľmi často však dochádza k obnoveniu až zhoršeniu pôvodného stavu. Trvalým riešením je tzv. hydrokelektómia - odsatie tekutiny a uzavretie otvoru v brušnej dutine, ktorým tekutina preteká do mieška.
Hydrokéla by nemala významnejšie ovplyvňovať plodnosť, môže však naznačovať prítomnosť iných faktorov vplývajúcich na plodnosť.