Obnova plodnosti po IVF a užívaní hormonálnej antikoncepcie
26.10.2014
Ukončenie užívania hormonálnej antikoncepcie (HAK) neznamená automaticky obnovenie plodnosti do niekoľkých mesiacov. Pre mnohé ženy je začiatkom trápenia s hormonálnou nerovnováhou, anovuláciou, absenciou menštruácie a nemožnosťou otehotnieť. Podobné symptómy môžu vyvolať syntetické hormóny, ktoré sa používajú v rámci hormonálnej stimulácie pri umelom oplodnení.
Riziká užívania HAK sú obecne známe, avšak vďaka relatívnej "pohodlnosti" jej užívania stále patrí k najrozšírenejším antikoncepčným metódam.
Viac o spôsobe fungovania a rizikách sa dočítate v našom článku Prehľad a porovnanie antikoncepčných metód.
Hormonálna antikoncepcia: dobrý sluha, zlý pán...
Koncept hormonálnej antikoncepcie nie je v zásade chybný, avšak musel by sa správne používať. Ak by sa hormonálna antikoncepcia predpisovala prevažne zdravým, štíhlym ženám, ktoré takzvane "odrodili", a už nechcú ďalšie deti, dĺžka užívania by bola maximálne 5 rokov, výskyt nežiadúcich účinkov by sa významne znížil.
V praxi však pozorujeme niečo celkom iné.
- HAK býva často predpisovaná ako "liečba" pri problémoch s
plodnosťou ako PCOS, endometrióza či nepravidelná menštruácia u žien,
ktoré si neprajú otehotnieť. V mnohých prípadoch pomôže zmierniť
nepríjemné príznaky týchto ochorení ako bolestivosť, silné a
nepravidelné menštruačné krvácanie, či sklon k tvorbe cýst vaječníkov.
Nerieši sa však skutočná príčina týchto ochorení. Po vysadení HAK sa tieto problémy často vrátia, a môžu byť dokonca ešte intenzívnejšie.
- HAK býva nepatrične nasadzovaná u mladých dievčat v čase, keď sa ich hormonálna regulácia len vyvíja a stabilizuje. Ak sa premešká obdobie určené na dozrievanie hormonálneho systému, významne sa zvyšuje riziko komplikácií po vysadení HAK pri dlhodobom užívaní.
- Predpisujúci lekár spravidla neoverí rodinnú anamnézu v súvislosti s tromboembolickými ochoreniami, neoverí s pacientkou výskyt ochorení pečene, ani neupozorní na riziká spojené s nadváhou a fajčením. Napriek tomu, že v príbalovom letáku niektorých typov HAK je explicitne požadované absolvovanie pečeňových testov (vyšetrenie z krvi), táto inštrukcia býva prehliadaná.
Mladým dievčatám a ženám, ktoré zvažujú nasadenie HAK na liečbu problémov s menštruačným cyklom vrelo odporúčame článok českej psychogynekologičky MUDr. Heleny Máslovej "Antikoncepcia pre mladistvé je zverstvo".
Nasadenie HAK je tak trochu ako ruská ruleta - niekedy neublíži vôbec, niekedy trochu, niekedy spôsobí dlhodobé až trvalé následky.
Je veľmi ťažké dopredu predvídať, ktorý prípad to bude. Každá značka pôsobí inak, každá žena je iná, záleží aj na aktuálnej zdravotnej kondícii v priebehu užívania a v čase vysadenia.
Často sa stáva, že prvé užívanie a vysadenie HAK prebieha bez problémov. Po dlhšej prestávke žena opäť nasadí HAK. Doba užívania prebieha s väčšími či menšími komplikáciami, skutočné problémy však nastanú po vysadení. Neobnoví sa ovulácia a menštruácia, vzniká syndróm polycystických vaječníkov. Inokedy menštruácia príde načas, ale je veľmi silná, bolestivá, rozvíja sa endometrióza.
Žena by chcela otehotnieť, namiesto vytúženého bábätka ju však čaká kolotoč obiehania lekárov, opakované sklamanie z neúspechu snaženia o otehotnenie. Niektorým pomôže umelé oplodnenie, ale aj to nie vždy pomôže. Ak sa aj zadarí, tehotenstvo býva rizikové, častejšie dochádza k samovoľnému potratu.
Ako je to možné? Dá sa s tým niečo robiť? Existuje iné riešenie ako užívanie liekov na podporu ovulácie a umelé oplodnenie?
Odpoveď je jednoznačne ÁNO.
Čo môžete urobiť pre obnovenie ovulácie a zdravej, pravidelnej menštruácie
1) Očistná kúra
Po vysadení hormonálnej antikoncepcie Vášmu telu prospeje očista pečene a maternice.
Počas užívania HAK je pečeň vystavená zvýšenej záťaži kôli nutnosti metabolizovať syntetické hormóny, čo sa môže negatívne prejaviť na následnej obnove správnej hormonálnej regulácie a plodnosti. Pre pečeň je ako stvorená očistná kúra s ostropestrecom mariánskym. Pomôže však aj čaj z koreňa a listov púpavy alebo lopúcha, užívanie zeleného jačmeňa, zelenej riasy Chlorella a Spirulina, derivačné kúpele či iné metódy z článku Detoxikácia.
Prečistený organizmus bude lepšie pripravený na spracovanie ďalších krokov v záujme obnovy plodnosti.
2) Trávenie
Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa znižuje produkcia žalúdočných kyselín, čo prispieva k narušenou trávenia, vstrebávania živín, premnoženia patogénnej črevnej mikroflóry a narušeniu imunity.
Pomôžu opatrenia na stimuláciu tvorby žalúdočných kyselín:
- jezte vývary z kostí a koreňovej zeleniny (kolagén)
- pol hodinu pred jedlom vypiť nápoj zo 100-150ml vlažnej vody, 1čl nefiltrovaného jablčného octu a 20ml šťavy z Aloe Vera (voliteľné) + 1čl manukového medu (voliteľné)
- pol hodinu pred jedlom užite tráviace enzýmy
- zázvor - vo forme čaju, alebo môžete pridať kúsok zázvoru do polievky alebo jedla
- pri zhoršenom trávení bielkovín užívajte s jedlom (zvlášť keď jete mäso) HCl + pepsín vo forme výživového doplnku
- jedzte do poloplna - neprejedajte sa
- jedzte len vtedy, keď máte naozaj hlad
- vyhýbajte sa jedeniu v strese, či "zajedaniu" stresu alebo únavy
- každé sústo dôkladne požujtepoužívajte morskú soľ v primeranom množstve - soľ (NaCl) potrebujeme pre tvorbu žalúdočnej kyseliny (HCl)
- nepite vodu počas jedla - ak máte smäd v čase jedla, môžete zapiť jedlo menším dúškom zázvorového alebo zeleného čaju, vývarom z kostí, alebo vlažnou vodou s jablčným octom
- robte relaxačné a dýchacie cvičenia
3) Výživa
Dlhodobé užívanie HAK vyvoláva nedostatok viacerých kľúčových živín, čím prispieva k vzniku mnohých zdravotných rizík:
- nedostatok kyseliny listovej narušuje metabolizmus DNA
- nedostatok vitamínov skupiny B (B1, B2, B3, B6, B12) vedie k podráždenosti, depresiám, nespavosti a únave, zvyšuje sa hladina homocysteínu, narušujú sa mnohé metabolické procesy
- nedostatok zinku narušuje imunitný systém, podporuje inzulínovú rezistenciu (teda aj PCOS), narušuje hormonálnu reguláciu v prospech estrogénov - viac v článku Zinok - dobrý priateľ reprodukčného zdravia
- nedostatok horčíka vedie k reťazovej reakcii nedostatku rôznych minerálov, zvyšuje sa riziko svalových kŕčov, narušuje sa funkcia nervovej sústavy
- narušuje sa zdravá črevná mikroflóra, čo prispieva k zníženému vstrebávaniu živín, zníženej imunite, premnoženiu patogénov ako Candida
Zhrnutie: Zdravá, vyvážená strava bohatá na probiotické a prebiotické zložky pomôže výrazne urýchliť obnovu plodnosti. Dôležité je doplniť železo, zinok, horčík, vitamín C, vitamín D, vitamín E, vitamín B2, B6, B12 a kyselinu listovú.
Dobrým zdrojom živín sú potraviny a výživové doplnky prírodného pôvodu ako:
- zelený jačmeň
- sladkovodné riasy Chlorella a Spirulina
- morské riasy (napr. Kelp) - dobrý zdroj jódu a železa
- MACA - tzv. "peruánsky ženšeň"
- trstinová melasa - je bohatá na minerály. Konzumácia 1 čajovej lyžičky (ideálne na ochutenie obilnej kaše), pomáha doplniť chýbajúce živiny a obnoviť pravidelnú menštruáciu
- doma pripravený mäsovo-zeleninový vývar z koreňovej zeleniny, morčacieho mäsa a kostí
- vaječný žĺtok
- červené mäso a pečeň zvierat z voľného výbehu
- tresčia pečeň (užívať s mierou, hrozí riziko predávkovania vitamínom A)
Podpora obnovy zdravej črevnej mikroflóry
- Výrazne obmedzte konzumáciu výrobkov z bielej pšeničnej múky: pečivo, cestoviny a i. Preferujte celozrnné bezlepkové obilniny upravené varením - celozrnná ryža, pšeno, pohánka, quinoa, amarant. Pečivo - nehodné sú pufované výrobky a druhy pečiva pripravované s drožím, vhodný je kváskový alebo nekvasený celozrnný žitný či špaldový chlieb. Pozor na bezlepkové pečivo - často obsahuje neprirodzené prísady, ktoré neprospievajú črevnej mikroflóre.
- Vylúčte zo stravy cukor (aj hnedý či trstinový) a všetko v čom je cukor pridaný - sladkosti, zaváraniny, kandizované ovocie, sladené nápoje.
- Vylúčte zo stravy alkohol a kvasný liehový ocot, a všetko v čom sú tieto zložky pridané (kečup, horčica, majonéza, kyslé uhorky a pod.).
- Vylúčte zo stravy konzervanty a zvyškové antibiotiká, ktoré sa nachádzajú v živočíšnych výrobkoch z NEbio produkcie (mäso, mliečne výrobky, vajcia...).
- Konzumujte množstvo vlákniny a dodržujte pitný režim. Vláknina sa prirodzene nachádza v celozrnných obilninách, ovocí, zelenine, strukovinách, orieškoch a semenách. Dobrý pitný režim: vypite denne 2-3 litre čistej filtrovanej vody. Počíta sa aj slabý bylinný či zelený čaj, alebo voda ochutená citrónom. Tekutiny by nemali byť studené ani horúce - ideálne v rozpätí 25 až 40 stupňov.
- Konzumujte potraviny a výživové doplnky s probiotickým a prebiotickým účinkom (prebiotikum je taká potravina či doplnok výživy, ktorý neobsahuje priamo probiotické baktérie, ale podporuje množenie "priateľských" baktérií v čreve):
- fermentované mliečne výrobky s obsahom bifidobaktérií - probiotikum aj prebiotikum
- surová kyslá kapusta
- panenský kokosový olej
- Konzumujte potraviny a výživové doplnky s prirodzene protikvasinkovým pôsobením. Viac v článku Protikvasinková diéta - prírodná liečba kandidózy.
4) Bylinky na podporu obnovy hormonálnej regulácie
- Kotvičník zemný (Tribulus Terrestris) - účinná pomoc pri vynechávaní ovulácie. Podľa istej štúdie užívanie kotvičníka pomohlo až 67% ženám z testovanej "anovulačnej" skupiny obnoviť ovuláciu. Kotvičník môžete užívať vo forme kapsúl alebo odvaru zo sušenej byliny (1čl vňate povariť 15 minút v 250ml vody) a užíva sa prerušovane - 2 týždne užívať a 1-2 týždne pauza. Na podporu plodnosti a ovulácie je vhodné užívať kotvičník od 6. do 20. dňa menštruačného cyklu a potom vysadiť. Pre optimálny účinok kotvičníka je dôležité venovať sa nejakej pohybovej aktivite, netreba to však preháňať, aby nedochádzalo k vyčerpávaniu energie a znižovaniu hormonálnej aktivity (hlavne u žien). Optimálna je hodinová prechádzka denne, alebo iné vyvážené aktivity v podobnom rozsahu.
- Vitex (Agnus Castus) - vyváženie hladiny hormónov, podpora činnosti hypofýzy, podpora ovulácie, úprava zvýšenej hladiny estrogénov, testosterónu a prolaktínu u žien. Pre dosiahnutie plného účinku je potrebné Vitex užívať pravidelne po dobu 6 až 12 mesiacov. Z dôvodu znižovania hladiny testosterónu Vitex nie je vhodný pre mužov!
- Tang Kuej (Dong Quai, Angelica sinensis) - jedna z najsilnejších bylín pre ženy. Tonizuje a posilňuje maternicu, zlepšuje pravidelnosť menštruačného cyklu. Podporuje prekrvenie panvy, je teda vhodné na podporu libida, na podporu menštruácie pri jej vynechávaní alebo veľmi slabom krvácaní. Lieči anémiu z nedostatku železa. Pri problémoch s nadmerným menštruačným krvácaním neužívajte túto bylinu počas menštruácie.
- MACA - tonizuje a vyživuje endokrinný systém (žľazy s vnútorným vylučovaním), podporuje produkciu hormónov, pomáha organizmu vysporiadať sa s nepriaznivými účinkami stresu, zvyšuje libido. Je potrebné si uvedomiť, že náhle ukončenie užívania syntetických hormónov, na ktoré bol organizmus privyknutý po mnohé mesiace či roky, je silne stresujúce a zaťažujúce. Maca nám pomôže túto zaťažkávajúcu skúšku prekonať v lepšej pohode a zdraví.
5) Obnova tvorby plodného hlienu
Po obnovení menštračného cyklu by sa za normálnych okolností mala obnoviť aj produkcia plodného hlienu z krčka maternice.
Ak chcete otehotnieť a Váš hlien nemá správnu konzistenciu alebo sa tvorí v nedostatočnom množstve, môžete podporiť jeho tvorbu.
Možnosti sú nasledovné:
- Dodržujte dobrý pitný režim. Príčinou nedostatku plodného hlienu môže byť aj dehydratácia.
- Výživové doplnky: oleje s vysokým obrahom Omega-3 NMK, pupalkový olej, borákový olej, L-Arginín.
- Bylinky na podporu tvorby plodného hlienu: koreň púpavy, koreň a extrakt sladkého drievka, červená ďatelina, koreň Shatavari.
- Denne užívajte približne 1/2 čajovej lyžičky a 1PL celých ľanových semienok namočených v cca. 1dl vlažnej vody na 2-3 hodiny. Semienka po namočení zmäknú, nabobtnajú a vyprodukujú sliz. Skonzumujte semienka aj so slizom.
- Do zlepšenia stavu môžete riešiť problém s nedostatkom plodného hlienu aj použitím lubrikačného gélu, ktorého zložnie je "priateľské k spermiám".
Viac o rozlišovaní plodného hlienu sa dočítate v článku Symptotermálna metóda I. - Životodarný hlien
6) Podpora prekrvenia - cvičenia a masáže
Dobré prekrvenie oblasti panvy je veľmi dôležité pre obnovu správnej funkcie reprodukčných orgánov. Prekrvenie môže podporiť:
- Pohybové aktivity podporujúce prekrvenie oblasti panvy - brušné tance, cvičenie metódou Mojžišovej, Kegelove cviky, atď. Viz sekcia Terapie/Zdravotné cvičenie.
- Fertility masáž - priama stimulácia orgánov malej panvy cez brušnú stenu a masáž reflexnej zóny hypofýzy na palci nohy
- obklady a masáže s ricínovým olejom
- Systémová enzymoterapia - enzýmy pomáhajú odbúrať narbytočný fibrín, čím sa stabilizuje zvýšená hustota a zrážanlivosť krvi, a podporí sa zdravý krvný obeh.
7) Stimulácia reflexných zón hypofýzy
Masáž reflexnej zóny hypofýzy na palci nohy - viz
Fertility masáž - podporuje správnu funkciu žliaz s vnútorným vylučovaním.
8) Podpora cirkadiálnych rytmov
Jeden zo spôsobov, ako môžete obnoviť pravidelný menštruačný cyklus je dodržiavanie pravidelného denného režimu. Naplánujte si (a snažte sa dodržiavať) čas, kedy budete vykonávať aktivity, ktoré ovplyvňujú Vaše "biologické hodiny":
- čas večerného zaspávania (podľa možnosti najneskôr o 22:00) a ranného vstávania
- čas raňajok, obeda, večere
- čas športovej aktivity
- čas odpočinku
- čas rannej / večernej hygieny
Pre ženy je tiež dôležité, aby počas nočného spánku neboli vystavené modrému svetlu - to má schopnosť narušiť produkciu melatonínu a tým ďalej neblaho pôsobí aj na produkciu pohlavných hormónov.
Autor článku:
Helena Bieliková
Zdroje:
http://natural-fertility-info.com/birth-control-fertility.html
http://empoweredsustenance.com/the-pill-hormone-damage/
http://chriskresser.com/get-your-period-back-5-tips-for-recovering-from-post-birth-control-syndrome
http://wellnessmama.com/1326/get-pregnant-naturally/