Číslo stránky:

Prehľad možností liečby endometriózy

Dostupných možností liečby endometriózy je mnoho, takmer každá z nich má určité výhody aj nevýhody. Optimálnu efektivitu liečebného procesu obvykle dosiahnete kombináciou viacerých metód.

Stravovanie pri endometrióze a adenomyóze

Vhodné zloženie stravy môže výrazne zmierniť prejavy endometriózy a adenomyózy, zmierniť zápal, bolesť, silné menštruačné krvácanie a podporiť liečebný proces.

Hashimotova tyreoditída - autoimunitný zápal štítnej žľazy

Pri Hashimotovej tyreoditíde bunky imunitného systému napádajú tkanivá štítnej žľazy a narušujú tak jej funkciu. Je to najčastejšia príčina problémov s činnosťou štítnou žľazou.

NK bunky a ich význam v problematike opakovaných potratov a neplodnosti

Existuje veľký záujem o objasnenie vplyvu imunitného systému na úspech liečby neplodnosti a priebeh tehotenstva. Bohužiaľ, existuje veľa dezinformácií o úlohe NK buniek (Natural Killer Cells) pri potratoch a neplodnosti. NK bunky, tiež známe bunky CD56, vďaka svojmu pomenovaniu prispievajú k vzniku dezinformácií v tejto oblasti.

Syndróm PCO - prírodná liečba

Syndróm polycystických vaječníkov (Polycystic Ovary Syndrome - PCOS) je jednou z najčastejších porúch hormonálnej regulácie u žien. Symptómy PCOS sa vyskytujú u 5 až 10% žien v plodnom veku (12 až 45 rokov). Článok z roku 2012, posledná aktualizácia 27.6.2017.

Prírodná liečba endometriózy

V tomto článku nájdete odporúčania pre zmenu životosprávy v rámci prevencie a liečby endometriózy a adenomyózy. Dodržiavanie týchto zásad Vám pomôže znížiť riziko výskytu endometriózy, a zlepšiť prognózu liečby tohoto ochorenia. Posledná aktualizácia 11.3.2017.

10 faktov o endometrióze

Marec je mesiac povedomia o endometrióze. Endometrióza si právom taký mesiac zaslúži, pretože napriek značnému rozšíreniu je veľmi málo známa, a tí ktorí o nej počuli, často tápajú v množstve poloprávd až neprávd. Dovoľte mi teda predstaviť 10 faktov o endometrióze z pohľadu ženy, ktorá s touto diagnózou už dobrých 20 rokov žije, a súkromne aj profesionálne sa zaoberá možnosťami jej prírodnej liečby.

Neplodnosť, alebo prečo nemôžem otehotnieť?

Problémy s plodnosťou sú čoraz častejšie, a otehotnieť (či udržať tehotenstvo) sa nedarí aj napriek stúpajúcej úrovni lekárskej starostlivosti. Čo je príčinou a ako to môžeme napraviť?

Histamínová intolerancia (HIT)

Histamínová intolerancia (HIT) je ochorenie vznikajúce v dôsledku nerovnováhy metabolizmu histamínu v tele. Táto nerovnováha môže byť spôsobená zvýšeným obsahom histamínu v potrave, prísunom látok blokujúcich enzým, ktorý histamín rozkladá (diaminooxidáza), poprípade môže byť spôsobená aj nadmerným vyplavením telu vlastného histamínu.

Obnova plodnosti po IVF a užívaní hormonálnej antikoncepcie

Ukončenie užívania hormonálnej antikoncepcie (HAK) neznamená automaticky obnovenie plodnosti do niekoľkých mesiacov. Pre mnohé ženy je začiatkom trápenia s hormonálnou nerovnováhou, anovuláciou, absenciou menštruácie a nemožnosťou otehotnieť. Podobné symptómy môžu vyvolať syntetické hormóny, ktoré sa používajú v rámci hormonálnej stimulácie pri umelom oplodnení.

Kandidóza - premnoženie kvasiniek v organizme

Candida alebo kandidóza znamená premnoženiu kvasiniek v tele. Candida albicans žije vo všetkých slizniciach, t.j. čreva, močového mechúra, pohlavných orgánov, žalúdka, pľúc, očí, uší, atď. Je to jeden z miliárd organizmov, ktorých prítomnosť je za optimálnych okolností užitočná. Jednou z jej dôležitých funkcií je rozpoznať a zničiť škodlivé baktérie.

Prírodná liečba gynekologických a urologických infekcií

Liečba bežných gynekologických a urologických infekcií je možná aj prírodnými prostriedkami, bez použitia antibiotík.

Problémy s kojením

Naštudujte si základné informácie o kojení, správnom prikladaní bábätka a ošetrovaní bradaviek ešte pred pôrodom - znížite tak riziko problémov súvisiacich s rozbehnutím laktácie, poraneniam bradaviek a horúčkovitým stavom z nedostatočne vyprázdnených prsníkov.

Poruchy ovulácie

Pravidelná ovulácia je jedným z hlavných kritérií plodnosti ženy. Ovulácia môže príležitostne vynechať vplyvom akútneho ochorenia alebo silného stresu. U zdravej ženy v plodnom veku by ovulácia mala byť prítomná aspoň v 5 zo 6 menštruačných cyklov.

Cysty na vaječníkoch

Vačšina cystických útvarov na vaječníkoch sú tzv. funkčné cysty, ktoré sú neškodné a v priebehu niekoľkých menštruačných cyklov sa vstrebajú. Niektoré typy cýst však vyžadujú cielenú liečbu. Prírodná medicína našťastie poskytuje dostatok možností, a invazívne zásahy obvykle nie sú nevyhnutné.

Imunitné problémy

Za mnohými prípadmi neplodnosti sa skrývajú poruchy imunity - muži si môžu vytvárať protilátky proti vlastným spermiám, u žien môže imunita útočiť na dozrievajúce vajíčko, spermie partnera alebo vyvíjajúce sa embryo. Dokonca aj v prípade, že ste absolvovali vyšetrenie reprodukčnej imunológie a všetky výsledky boli v norme, nie je vylúčené, že sa tento problém týka aj Vás.

Opakované potraty

Opakovaný potrat je jedna z psychicky najnáročnejších komplikácií plodnosti. Okrem fyziologických príčin preto netreba zanedbávať ani duševné aspekty zvládnutia tejto situácie, a podľa potreby sa venovať aj psychosomatickej terapii.

Neplodnosť mužská

Najčastejšou príčinou zníženej plodnosti mužov je nízka hladina testosterónu a nedostatočná kvalita spermií.

Neplodnosť ženská

Podmienky úspešného počatia u ženy sú: vyvážené hladiny hormónov, nechránený pohlavný styk približne v čase ovulácie, spojenie spermie a vajíčka vo vajcovode, a uchytenie zárodku v maternici.

Varikokéla

Varikokéla je rozšírenie žíl v oblasti mieška. Pri vzniku varikokély dochádza k hromadeniu krvi v cievach, ktoré odvádzajú krv zo semenníka, nadsemenníka a mieška. Tieto žilné pletence sa nachádzajú za semenníkmi. Vzhľadom k usporiadaniu cievneho systému vzniká varikokéla často len na jednej, obvykle na ľavej strane.

Číslo stránky:

Zasielať novinky na e-mail