Nepriatelia plodnosti
04.12.2013
Čomu sa treba vyhýbať, keď plánujete otehotnieť?
Uvedené faktory vychádzajú z poznatkov klasickej aj alternatívnej medicíny, zohľadňujú fyziologické, výživové aj energetické hľadisko (podľa východnej medicíny).
Väčšina faktorov platí viac-menej rovnakým dielom pre ženy aj mužov:
- Stres - narušuje mnohé funkcie organizmu, plodnosť ovplyvňuje na psychosomatickej aj fyziologickej úrovni (imunita, hormonálna rovnováha, svalový tonus a i.). Chronický stres u žien spôsobuje zníženie produkcie progesterónu a zvýšenie tvorby kortizolu ("stresový" hormón).
- Plytké dýchanie - nedostatočné okysličenie, narušenie metabolických pochodov, narušenie rovnováhy autonómnej nervovej sústavy (súvisí so stresom) - viz článok Dýchacie cvičenia).
- Nadmerné premýšľanie - preťažuje a vyčerpáva mozog, vychyľuje optimálne "psychosomatické nastavenie", vychyľuje hormonálnu reguláciu. Podľa tradičnej čínskej medicíny sa nadmerným premýšľaním vyčerpáva energia orgánov dôležitých pre počatie a udržanie tehotenstva.
Môže byť náhoda, že ľudia žijúci jednoduchším prírodným spôsobom, nezaťažení nadmerným uvažovaním, majú menej problémov s plodnosťou? Za úvahu to stojí :-) - Toxíny - lieky, drogy, chemikálie, ťažké kovy, zvyškové antibiotiká v NE-bio potravinách živočíšnej výroby, plesňové toxíny, zvyškové pesticídy a herbicídy - narušujú mnohé funkcie organizmu, viaceré z nich súvisia s plodnosťou či už priamo (xenoestrogény, endokrinné disruptory - narušujú funkciu hormónov) alebo nepriamo (preťažujú orgány s detoxikačnou funkciou - obličky, pečeň).
- Fajčenie (závislosť na cigaretách) - príjem množstva toxínov a mutagénnych látok, vysušovanie pľúc, zhoršenie okysličenia organizmu a iné negatívne vplyvy. U žien môže viesť k predčasnej menopauze, u mužov výrazne zhoršuje kvalitu spermií.
- Alkohol (predovšetkým tvrdý alkohol a pivo, menšie množstvo vína má aj pozitívne účinky) - narušenie hormonálnej rovnováhy, preťažovanie pečene. Medzi množstvom skonzumovaného alkoholu a problémami s plodnosťou je takmer priama úmera. U mužov znižuje pohyblivosť aj počet spermií a zvyšuje podiel abnormálnych spermií. Okrem iného alkohol narušuje vstrebávanie zinku, ktorý je pre mužskú plodnosť kľúčový.
- Nadváha, podváha - narušenie metabolických funkcií a predovšetkým narušenie hormonálnej regulácie. Optimálne BMI pre plodnosť je medzi 19 a 24.
Podváha je nebezpečná predovšetkým pre ženskú plodnosť, nedostatok telesného tuku môže viesť k vynechávaniu ovulácie aj menštruácie, až k úplnému zastaveniu menštruačného cyklu. Nadváha je zas rizikový faktor pre vznik syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS), stúpa riziko estrogénovej dominancie, endometriózy a i.
Nadváha u mužov má na plodnosť ešte škodlivejší vplyv. Nadbytok telesného tuku produkuje hormóny estrogény, ktoré majú u mužov priamy antikoncepčný efekt. - "Junk food" a škodlivé potravinárske aditíva - jedlá s vysokou kalorickou a nízkou výživovou hodnotou. Ich nadmerná konzumácia spôsobuje nutričnú podvýživu a ak nie je kompenzovaná intenzívnym športovaním, tak obvykle vedie aj k nadváhe. Nutričná podvýživa narušuje plodnosť mnohými spôsobmi. Dochádzka k tvorbe menej kvalitných vajíčok a spermií, znižuje sa počet spermií, narušuje sa hormonálna regulácia, imunita, atď. Zlepšenie zloženia stravy u chronických "hriešnikov" dokáže v priebehu
niekoľkých mesiacov významne zvýšiť šancu na zdravé tehotenstvo.
Ku škodlivým zložkám stravy patria: - Stužené tuky (margaríny, trans-nasýtené tuky) - podporujú zápalové reakcie, narušujú hormonálnu reguláciu a imunitu, zvyšujú riziko rakoviny, cukrovky, obezity, vrodených defektov, neplodnosti.
- Umelé sladidlá (aspartam - E 951, sacharín, sorbitol, cyklamát, sukralóza) - diétne výrobky bez cukru ("light") - spôsobujú problémy ako nepravidelná menštruácia, neurologické poruchy, zhoršenie vývoja mozgu plodu, nadváha, inzulínová rezistencia, impotencia, PCOS.
- Glutamát sodný - monosodium L-glutamát, MSG, E621 (omáčky, mäsové konzervy) - exitotoxín, poškodzuje bunky, mozog, narušuje schopnosť sústredenia, zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, srdcovej arytmie, zvyšuje riziko celiakie, obezity, poškodenia očnej sietnice, spôsobuje bolesti hlavy, únavu a dezorientáciu, hyperaktivitu, depresie, nevoľnosť. Narušuje plodnosť mužov aj žien.
- Konzervanty - narušujú črevnú mikroflóru, trávenie, imunitu. Narušujú plodnosť mužov aj žien.
- Karagenan (dezerty, zmrzliny, mliečne koktaily, kondenzované mlieko, omáčky, pivo, paštéty a iné mäsové výrobky, zubné pasty, lubrikanty) - pro-zápalové pôsobenie, zvyšuje riziko rakoviny. Narušuje plodnosť mužov aj žien.
- E320 (butylated hydroxyanisol, BHA) a E321 (butylated Hydroxytoluén, BHT) - konzervant tukov - spôsobuje neplodnosť, rakovinu a vrodené defekty plodu.
- umelé farbivá a i.
- Káva, kofeín - už jedna šálka kávy denne môže znížiť šancu otehotnenia o polovicu a zvýšiť riziko potratu. U mužov narušuje kvalitu spermií.
- Urogenitálne infekcie a zápaly - jednou z významných komplikácií plodnosti sú sexuálne prenosné ochorenia ako kvapavka a chlamýdie. Infekcia často prebieha bez príznakov, a dlhodobo neliečený chronický zápal môže spôsobiť trvalé zjazvenie a zrasty vajíčkovodov či semenovodov a semenotvorných kanálikov.
Zápalové ochorenie panvy u žien (PID) - zápal vaječníkov, vajíčkovodov a maternice býva často vedľajším účinkom po pôrode, potrate, chirurgickom zákroku alebo pri použití vnútromaternicového telieska (forma antikoncepcie). Jedna epizóda PID zvyšuje riziko následnej neplodnosti o 15%, dve o 30%, tri a viac epizód o cca. 50%.
Plodnosť môže narušiť aj bežná kvasinková či bakteriálna infekcia v močovom či pohlavnom ústrojenstve - dráždenie imunitného systému na slizniciach zvyšuje riziko imunitne podmienenej neplodnosti (imunitná reakcia na spermie, vajíčka, žlté teliesko či zárodok). - Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu, oslabené svalstvo panvového dna, zlé držanie tela. Tieto problémy sú vzájomne previazané (sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu vedie k oslabeniu panvového dna a zlému držaniu tela). Výsledkom je zhoršenie prekrvenia a okysličenia orgánov v malej panve, narušenie funkcie reprodukčných orgánov, trávenia aj imunity (závisí od správnej funkcie črevnej mikroflóry). Dôsledkom býva znížená plodnosť, ochorenia ako endometrióza, PCOS, anovulácia, nepravidelná menštruácia, zvýšené riziko samovoľného potratu, u mužov zhoršená kvalita spermií.
- Intenzívny, vrcholový šport - problémom je nadmerné vyčerpávanie organizmu, škodiť môžu aj povzbudzujúce látky užívané športovcami na zvýšenie výkonu. Ďalšie riziko predstavuje preťaženie určitých svalových skupín v malej panve s následkom narušenia prekrvenia a funkcie reprodukčných orgánov, športové úrazy, a u žien tiež nedostatok telesného tuku, ktorý je potrebný pre správne fungovanie menštruačného cyklu.
Ďalšie rizikové faktory pre vznik neplodnosti sú špecifické pre jednotlivé pohlavia.
Pre ženy:
- Vysoké opätky - menia držanie tela, mení sa postavenie panvy. Pri dlhodobom nosení majú nepriaznivý vplyv na stav panvového dna a vnútorné svalstvo panvy, čím negatívne ovplyvňujú plodnosť.
- Kozmetika a drogéria - zdroj toxických chemikálií (parabeny, ftaláty, sulfáty, akrylamid,
formaldehyd, toluén, dioxíny, hliník, chlór, fenoly, formaldehyd a ďalšie).
- Holé kríže, studené nohy - nosenie nohavíc so zníženým pásom v kombinácii s krátkym tričkom spôsobuje zachladenie chrbta v bedrovej a krížovej oblasti. Podľa TCM sú obličky zvlášť citlivé na chlad, je potrebné ich chrániť a udržiavať v teple. Zachladenie obličiek môže viesť k neplodnosti alebo problémom s udržaním tehotenstva.
Na nohách sa nachádzajú zakončenia akupunktúrnych dráh a reflexné zóny vrátane tých, čo zodpovedajú za reprodukčné funkcie. Studené nohy spôsobujú, že sa chlad prenáša aj do reprodukčných orgánov. Ďalšie vysvetlenie: žily odvádzajúce krv z nôh precházdajú tesne popri vaječníkoch. Studené nohy - studená krv - vedie k ochladzovaniu vaječníkov, čím sa zvyšuje riziko vzniku cýst, anovulácie a iných ženských ochorení.
Mama či babička Vám iste tiež zdôrazňovala, že nemáte sedieť na studenom, aby ste nenachladli, a má to tiež svoje opodstatnenie. Od "sedacej plochy" k ženským reprodukčným orgánom je veľmi krátka a priama cesta.
Pre mužov:
- Sója a sójové výrobky (nefermentované) - sójové bôby, tofu, sójová múka a mlieko majú estrogénne pôsobenie, čím narušujú hormonálnu rovnováhu u mužov (a pravdepodobne aj u žien).
- Tesné spodné prádlo - mužské semenníky potrebujú pre produkciu zdravých spermií o 2 stupne nižšiu teplotu ako je bežná telesná teplota. Tesné prádlo (ale tiež vyhrievané sedadlá v aute, práca s notebookom na kolenách, horúce sprchy a saunovanie) spôsobia ohriatie semenníkov nad túto teplotu, čím sa naruší tvorba spermií. Tento efekt je našťastie pomerne krátkodobý, po odstránení zahrievajúcich vplyvov sa plodnosť do niekoľkých týždňov až mesiacov obnoví.
- Anabolické steroidy - "mužská antikoncepcia" na báze testosterónu. Zjednodušene povedané: užívateľom anabolických steroidov sa zvyšuje hladina testosterónu v krvi, hormonálno-regulačné mechanizmy spôsobia vypnutie tvorby testosterónu v semenníkoch, čím sa zároveň deaktivuje aj tvorba spermií. Dlhodobé užívanie veľkých dávok steroidov môže vyvolať nevratné poškodenie semenníkov.