Pôrod v dobe koronavírovej
Tento článok je venovaný ženám, ktoré sú v týchto neľahkých časoch tehotné a blíži sa im termín pôrodu. Je však venovaný aj ich manželom, priateľom, rodinám. A v neposlednom rade je venovaný zdravotníkom, ktorí sú zodpovední za to, aby matka aj dieťatko boli v poriadku, no zároveň sa musia postarať aj o seba a svoje rodiny.
Viete, ako by mal vyzerať jedálniček dojčiacej matky?
Dojčenie je prirodzený spôsob výživy malého človiečika. U mnohých mamičiek sa ale spája s množstvom otázok a dokonca aj mýtov. Častým problémom je aj dilema, ako by sa mamička mala počas dojčenia stravovať, aby svojmu bábätku neublížila.
Štítna žľaza, obličky, pečeň - orgány, ktoré vplývajú na našu plodnosť
Ak chceme byť zdraví, pripravujeme sa na otehotnenie, alebo riešime problém s ochorením reprodukčných orgánov, našu pozornosť si zasluhujú nielen vaječníky a maternica, ale aj orgány, ktoré nepriamo ovplyvňujú naše reprodukčné zdravie: štítna žľaza, pečeň a obličky.
STOP kvasinkám!
Snáď každú z nás aspoň raz za život potrápila kvasinková infekcia. A pre nejednu ženu je to nekonečný príbeh - len čo sa kvasinky preliečia, o chvíľu sú tu znova. V čom je tajomstvo úspešnej liečby kvasinkovej infekcie?
Chromozóm Y sa zmenšuje - čo sa stane s mužmi?
Chromozóm Y je síce symbolom mužskosti, ale je čoraz jasnejšie, že nie je silný a vytrvalý. Hoci nesie gén "master switch", SRY, ktorý určuje, či sa embryo vyvinie ako mužské (XY) alebo ženské (XX). Obsahuje len veľmi málo ďalších génov a je jediným chromozómom, ktorý nie je potrebný pre život. Ženy v konečnom dôsledku fungujú bez neho.
Môžem byť tehotná?
Obdobie pred definitívnym potvrdením tehotenstva sprevádza množstvo otázok a neistoty. Môžem byť tehotná, keď je tehotenský test negatívny? Môžem byť tehotná, keď som nemala sex v plodných dňoch? Môžem byť tehotná, keď špiním či krvácam? Odpovede na najčastejšie otázky spojené s overením tehotenstva nájdete v tomto článku.
Všetko, čo potrebujete vedieť o tehotenstve
Tehotenská životospráva, zdravie v tehotenstve, riešenie bežných ochorení v tehotenstve, kedy v tehotenstve vyhľadať lekára, príprava na pôrod - všetko v jednom prehľadnom článku.
Teplo a plodnosť
Lekári aj liečitelia zaoberajúci sa ľudskou plodnosťou by sa zrejme zhodli, že poruchy libida a potencie sú do veľkej miery spôsobené únavou a stresom, ďalej samozrejme celkovou životosprávou. Menej sa už hovorí o vplyve tepla, respektíve chladu na zdravie a plodnosť. Tradičná čínska medicína rozlišuje niekoľko rôznych spôsobov, ako môže nadmerné teplo alebo chlad poškodiť naše zdravie. Článok z 9.10.2009, aktualizovaný 24.6.2017.
Čo má spoločné hypermobilita kĺbov, poruchy imunity, endometrióza, PCOS a ďalšie chronické ochorenia?
Hypermobilita kĺbov je varovné znamenie pre komplex geneticky podmienených chronických ochorení. Nová teória lekárky Dr. Sharon Meglathery, uvádza, že hypermobilita kĺbov a pridružené systémové poruchy sú spojené s anomáliou na zhluku génov na chromozóme 6, známom ako RCCX.
W-sedenie: problém alebo riešenie?
Narazila som na viaceré na články, v ktorých sa tvrdí, že pokiaľ Vaše dieťa sedí s nohami v tvare písmena W, je to veľmi zlé a treba mu stále pripomínať, aby si sadlo inak, lebo to môže viesť k vážnym fyzickým vývojovým problémom. Ale je to naozaj rozumný prístup? Veď takéto sedenie je svojím spôsobom prirodzené, viac ako polovica detí takto aspoň občas sedáva. Prečo neveriť prirodzenej inteligencii tela našich detí, a priamo ich navádzať, aby svojmu telu nedôverovali?
Fyzická aktivita v tehotenstve a po pôrode
Obecne sa dá povedať, že pokiaľ sa cítite dobre, môžete pokračovať s aktivitami na ktoré ste boli zvyknutá pred otehotnením. Primerané cvičenie v nerizikovom tehotenstve podporuje zdravie matky aj dieťatka - znižuje riziko bolestí chrbta, nadváhy, tehotenskej cukrovky, pomáha pripraviť telo ženy na pôrod a urýchľuje popôrodnú rekonvalescenciu.
Materské premeny
Čo všetko sa zmení tehotenstvom, pôrodom, kojením? Na čo sa môžete tešiť či netešiť po otehotnení, v jednotlivých trimestroch či po pôrode? V čom je rozdiel medzi prvým, druhým a ďalšími tehotenstvami?
Pôrod doma alebo v nemocnici?
Keď som sa zhruba pred 6 rokmi prvýkrát stretla so ženou, ktorá rodila doma s dulou, považovala som to tak trochu za bláznovstvo. Hovorila som si: "Načo riskovať zdravie dieťaťa kôli vlastnému pohodliu? Iste, matka aj dieťa to zvládli v poriadku a vyzerajú spokojne, ale čo by robili, keby sa niečo zvrtlo?"
Osem dôvodov, prečo nebrať lekárske vyšetrenia príliš vážne
Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí ma presviedčajú, že ten či onen problém určite nemajú, lebo absolvovali vyšetrenie, a bolo v poriadku. Ich telo pritom hovorí pravý opak: vykazuje zjavné známky narušeného trávenia, imunity, či hormonálnej regulácie. Čo to teda znamená? Sú vyšetrenia zbytočné?
Ako zvýšiť šancu na otehotnenie
V tomto článku nájdete 3x7 zaujímavých tipov, ako podporiť šancu na otehotnenie s pomocou šetrných prirodzených metód ako životospráva, cvičenie, bylinky či rôzne prírodné terapie.
Ako podporiť tvorbu plodného hlienu
Pre otehotnenie je nevyhnutná prítomnosť plodného hlienu, ktorý pomôže spermiám prekonať náročnú cestu k vajíčku. Ak hlienu nie je dostatok, môžeme si vypomôcť vhodným lubrikantom.
Zinok - dobrý priateľ reprodukčného zdravia
Zinok je nevyhnutný pre dôležité funkcie organizmu, okrem iného správne trávenie, delenie buniek, imunitu a hormonálnu reguláciu. Nedostatkom zinku sú ohrození obzvlášť vegáni, vegetariáni a ženy ktoré dlho užívali hormonálnu antikoncepciu.
Varíme pre zdravie
Úprava stravy je prvý a najväčší krok, ktorý potrebujeme urobiť na ceste k uzdraveniu. To najlepšie, čo môžete urobiť pre zdravie Vašej rodiny je každodenné varenie zo základných surovín.
Kotvičník zemný (Tribulus terrestris)
Kotvičník podporuje pohlavné funkcie - u mužov podporuje plodnosť a libido, u žien stimuluje obnovu menštruácie a ovulácie.
Maca (Lepidium meyenii)
Koreň rastliny MACA sa môže stať najsilnejšou super potravinou pre podporu výkonnosti, vitality a plodnosti vo vašom arzenáli. Rastlina pochádza z hornatých Ánd, kde ho domorodci používajú už vyše 1000 rokov.