Vplyv celostnej liečby na problémy s plodnosťou súvisiace s endometriózou a zvýšenou krvnou zrážanlivosťou
10.06.2020
Neformálna prípadová štúdia k celostnej liečbe - zdokumentovaný prípad otehotnenia klientky s endometriózou a zvýšenou krvnou zrážanlivosťou. Príbeh je skutočný, mená však boli zmenené.
Zuzana K. niekoľko rokov nemohla otehotnieť. Podľa vyšetrení bola ona aj jej partner v poriadku, len Zuzana mala zvýšenú zrážanlivosť a po otehotnení doporučený Fraxiparin. Absolvovali dve IVF, ale bez úspechu - embryo sa neuchytilo.
Pri konzultácii som zitila, že približne tri roky od vysadenia HAK trpí Zuzka chronickou zápchou a posledné dva roky sa stravuje vegánsky. Zápcha spôsobuje zvýšenú priepustnosť črevnej steny, v dôsledku čoho do krvného obehu prechádzajú chemikálie a zložky natrávenej potravy, ktoré by sa tam prirodzene nevyskytovali. Ich prítomnosť dráždi miestnu imunitu a zvyšuje riziko, že imunitný systém nerozpozná včas ložiská endometriózy. Prítomnosť nedostatočne strávených bielkovín v krvi zaťažuje pečeň, vyčerpáva zásobu enzýmov a zvyšuje krvnú zrážanlivosť. Často sa pridajú aj premnožené kvasinky, problémy so štítnou žľazou, chronická únava. Klientka mala všetky popisované príznaky. Okrem toho ju trápila veľmi bolestivá menštruácia s tmavými krvnými zrazeninami.
Dohodli sme sa, že najvyššia priorita na najbližšie dva týždne bude spriechodniť črevá a začať detoxikovať. V strave sme vylúčili lepok, obmedzili cukor a vysoko spracované potraviny, pridali zdravé tuky, zeleninu a chia semienka. Dôležitým krokom bolo tiež zlepšenie pitného režimu: postupné znižovanie príjmu kávy a zvýšenie príjmu čistej vody, alebo vody s citrónovou šťavou. Na podporu zdravej črevnej mikroflóry (mikrobioty) pridávame probiotiká.
Po dvoch týždňoch sa Zuzka ohlásila s dobrou správou: zápcha vymizla a obnovila sa pravidelná stolica 1-2x denne. Cíti sa ľahšie, je menej nafúknutá a má viac energie.
V ďalšom kroku sme začali zavádzať systemické enzýmy (Wobenzym alebo Serrapeptáza), zelené potraviny: spirulinu a zelený jačmeň a pestrec mariánsky. Tieto doplnky pomáhajú doplniť živiny, vylúčiť z tela toxíny, prečistiť pečeň a riediť krv.
Pečeň reguluje zrážanie krvi, a ak je oslabená zlou stravou, toxínmi, chemikáliami, liekmi, alebo užívaním syntetických hormónov, krv sa zahusťuje a zvyšuje sa jej zrážanlivosť. V rámci bežnej stravy pečeni škodí nadbytok živočíšnych bielkovín a cukrov, ale aj nedostatok nasýtených tukov v strave.
Pre dobrú funkciu pečene je dôležité mať v strave určitý podiel prirodzených nasýtených tukov ako maslo alebo tuk zvierat, pretože trávenie týchto tukov stimuluje uvoľňovanie žlče, čím sa pečeň zároveň čistí a zbavuje rôznych metabolitov.
Podobne ako obličkám, aj pečeni škodí nedostatočný príjem tekutín - pri dehydratácii sa spomaľuje vyplavovanie toxínov a rôznych metabolitov z tela, zahusťuje sa krv, organizmus spotrebúva viac enzýmov na riedenie krvi v rámci zachovania homeostázy. Enzýmy však potom chýbajú na trávenie bielkovín a dobre fungujúci imunitný systém. Výsledkom môže byť nedostatočné trávenie a vstrebávanie bielkovín aj pri ich dostatočnom príjme, oslabený imunitný systém, chronické zápaly.
V tejto situácii nie je neobvyklé, že ľudia intuitívne vylúčia zo stravy živočíšne bielkoviny a prejdú na vegetariánstvo a vegánstvo, čo im poskytne dočasnú úľavu, pretože obmedzenie bielkovín a zvýšenie príjmu zeleniny pomôže zriediť krv a zmierniť niektoré symptómy spojené so stagnáciou, ako zápcha, bolestivá menštruácia, akné alebo ekzémy.
Dlhodobá striktná vegánska diéta však najneskôr do dvoch rokov vedie k vyčerpaniu zásob živín, ktoré sa v dostatočnom množstve a dobre vstrebateľnej forme vyskytujú len v živočíšnej strave: predovšetkým vitamín B12, vitamíny D a A (niektorí ľuďom chýbajú enzýmy na efektívnu premen beta-karoténu na vitamín A), ale aj omega-3 (konkrétne EPA a DHA), kreatín, karnozín, taurín, zinok, železo.
Telo si skôr či neskôr začne intuitívne žiadať živočíšne potraviny.
Niektorí vegáni sa však bránia tejto intuícii - z časti sa vegánstvo stalo súčasťou ich novej identity, a tiež sa obávajú, že by zavedenie živočíšnych potravín mohlo spôsobiť vrátenie nepríjemných zdravotných problémov, ktorými kedysi trpeli. Znovuzavedenie živočíšnych potravín do jedálnička môže byť komplikované aj zníženou tvorbou žalúdočnej kyseliny, čo je u vegánov bežné. Pred znovuzavedením mäsa do jedálnička preto nie je na škodu aspoň po dobu niekoľkých dní podporovať tvorbu žalúdočnej kyseliny konzumáciou zázvorového čaju, nápoja s 1-2 čl jablčného octu alebo konzumáciou výživových doplnkov ako Betaine HCl. Vhodné je tiež pred zavedením mäsa konzumovať mäsovo-kostné vývary, ktoré pomôžu doplniť živiny potrebné na tvorbu žalúdočných kyselín a trávenie mäsa.
Po troch týždňoch Zuzana s potešením napísala, že menštruácia bola výrazne menej bolestivá, a ubudlo aj zrazenín.
Dohodli sme sa, že v ďalšom kroku začneme postupne do jedálnička zavádzať vývary a mäso. Úplne stačia 2-3 menšie porcie (cca. 30-50g) morčacieho alebo králičieho mäsa. Tento krok klientka zvládla bez komplikácií, a od tej doby bola naša komunikácia už menej intenzívna - nastavili sme dlhodobo fungujúci systém.
Asi tri mesiace od našej prvej konzultácie mi Zuzana poslala fotku pozitívneho tehotenského testu :-) Vzhľadom k histórii zvýšenej krvnej zrážanlivosti jej bolo odporučené pichať Fraxiparin. Až na túto nepríjemnosť tehotenstvo prebiehalo bez komplikácií a klientka porodila krásnu dcérku.
Približne jeden a pol roka po pôrode Zuzka otehotnela znovu. Podľa kontroly už bola krvná zrážanlivosť v poriadku, preto v tomto tehotenstve už Fraxiparin nebol potrebný. O deväť mesiacov sa narodil zdravý chlapček.
************
Ak Vás tento príbeh zaujal alebo inšpiroval, neváhajte ho
preposlať alebo zdieľať s Vašimi známymi. Často je to práve príbeh s
dobrým koncom, čo nám dodá silu do ďalšieho boja s chorobou. Ak máte aj
Vy zaujímavý príbeh o uzdravení alebo otehotnení pomocou prírodnej
liečby, napíšte mi ho na mail info@fertility.sk - bude mi cťou ho pridať
na moje stránky :-)
Ing. Helena Bieliková