Prehľad a porovnanie antikoncepčných metód

12.12.2012

Voľba antikoncepčnej metódy nie je len otázkou účinnosti v zmysle prevencie nechceného otehotnenia, ale aj ochrany pred pohlavne prenosnými ochoreniami, náročnosti aplikácie, záťaže na organizmus a i. Nájdite si metódu, ktorá bude spĺňať Vaše požiadavky.

Obsah článku:

Metódy antikoncepcie

Voľba vhodnej antikoncepcie

Metódy antikoncepcie

Sexuálna abstinencia

Sexuálna abstinencia znamená zdržať sa trvalo všetkých sexuálnych praktík (vaginálnych, análnych aj orálnych). Nejde o antikoncepciu v pravom slova zmysle, ale je to jediná 100% účinná metóda prevencie otehotnenia a prenosu pohlavne prenosných ochorení.

Nesie však vysoké riziko sexuálnej frustrácie.

Prirodzené metódy plánovaného rodičovstva (PPR)

Spočíva v sledovaní plodných dní ženy na základe výpočtu* alebo symptotermálnej metódy (STM)**. Počas plodných dní pár sexuálne abstinuje alebo využíva bariérovú antikoncepciu. V neplodných dňoch možno praktikovať nechránený sex.

Výhody PPR:

  • Lepšie oboznámenie sa s fungovaním vlastného tela. Mnohé užívateľky tejto metódy vysoko hodnotia život v súlade s biologickými cyklami - prináša im väčšiu spokojnosť a sebauvedomenie.
  • vhodné nielen ako antikoncepcia, ale aj ako príprava na otehotnenie - umožňuje tiež rozpoznať rané tehotensvo na základe teplotnej krivky pri meraní bazálnej teploty
  • symptotermálna metóda je najlepší spôsob potvrdenia ovulácie, umožňuje tiež rozpoznať niektoré problémy menštruačného cyklu ako zvýšenú alebo zníženú funkciu štítnej žľazy, luteálnu nedostatočnosť a i.
  • absencia vedľajších účinkov pre ženu
  • pri dôslednej aplikácii účinnejšie ako kondóm - účinnosť porovnateľná s HAK v pilulkovej forme, podviazaním vajíčkovodov alebo medeným IUD
  • na rozdiel od otehotnenia pri užívaní HAK alebo IUD prípadné neplánované tehotenstvo nie je ohrozené nepriaznivým mechanickým alebo chemickým účinkom antikoncepcie

Nevýhody PPR:

  • vstupná investícia: nutnosť oboznámiť sa s metodikou STM (časová investícia cca. 2 hodiny) a zakúpiť teplomer vhodný na meranie bazálnej teploty (od 9 EUR)
  • priebežná investícia: pre zachovanie antikoncepčného účinku je potrebné byť dôsledný v meraní bazálnej teploty a zaznamenávaní iných znakov plodnosti, a v plodných dňoch používať bariérovú antikoncepciu
  • táto metóda neposkytuje ochranu pred pohlavne prenosnými ochoreniami

*Výpočet plodných dní u ženy s pravidelným menštruačným cyklom - za plodné sa považuje obdobie cca. 9 dní v mesiaci - 5 dní pred ovuláciou, deň ovulácie a tri dni po ovulácii. V ostatných dňoch by mala byť žena teoreticky neplodná.

**Symptotermálna metóda umožňuje o niečo presnejšie určenie plodných dní na základe merania bazálnej teploty, sledovania kvality cervikálneho hlienu a prípadne aj tuhosti čípka maternice.

Viac o symptotermálnej metóde.

Cyclotest

Cyclotest 2 plus pracuje na základe symptotermálnej metódy. Vďaka tomuto neveľkému prístroju môžete mať pod kontrolou svoj intímny život. Okrem toho, že je alternatívou k hormonálnej antikoncepcii, môže poslúžiť ako efektívna pomôcka k želanému tehotenstvu. Nevýhodou je vyššia nákupná cena.

Bariérové metódy antikoncepcie

Bariérové antikoncepčné metódy spočívajú v mechanickom blokovaní prístupu spermií do dutiny maternice. Pre vyššiu účinnosť sa obvykle kombinujú s lokálnymi spermicídmi, ktoré ničia spermie.

Formy:

  • Antikoncepčná špongia
  • Pesar, vaginálna membrána
  • Ženský kondóm
  • Mužský kondóm

Antikoncepčná špongia

Polyuretánová špongia diskovitého tvaru, napustená spermicídom. Vkladá sa do vagíny navlhčená pred pohlavným stykom, vyberá sa pomocou slučky na spodnej strane najskôr 6-8 hodín po pohlavnom styku. Musí byť vyňatá do 30 hodín po vložení.

Používa sa len v USA.

Pesar, vaginálna membrána

PesarPesar/membrána prekrýva krčok maternice a zabraňuje prístupu spermií k vajíčku. Pesar je potrebné objednať u gynekológa, aby určil správnu veľkosť.

Použitie: povrch namažte spermicídnym gelom a zaveďte do vagíny tak, aby bol prekrytý krčok maternice. 

Bariéra musí byť ponechaná minimálne 6-8 hodín po pohlavnom styku. Pesar je potrebné odstrániť do 24 hodín, membránu do 48 hodín, resp. podľa pokynov výrobcu.

Pesary a membrány môžu poskytovať čiastočnú ochranu pred pohlavne prenosnými ochoreniami (konkrétne chlamýdiami a kvapavkou).

Ženský kondóm

Ženský kondómTenká polyuretanová membrána zakončená krúžkom, napustená lubrikantom, vkladá sa do vagíny. Môže byť vložený už 8 hodín pred pohlavným stykom. Nekombinovať s mužským kondómom, mohlo by dôjsť k pretrhnutiu.

Ženský kondóm poskytuje ochranu pred prenosom väčšiny pohlavne prenosných ochorení, vrátane HIV. V tomto smere je dokonca účinnejší ako mužský kondóm.

Mužský kondóm

Mužský kondómTenká membrána, aplikuje sa na penis v erekcii, zabraňuje prieniku spermií do vagíny. Môžu byť vyrobené z latexu, polyuretánu, alebo jahňacieho čreva*.

Pre zlepšenie účinnosti sa kombinujú s vaginálnym spermicídom. Pri každom sexuálnom styku je potrebné použiť nový kondóm.

Kondómy (mužské aj ženské) sú jediná antikoncepčná metóda, ktorá zároveň poskytuje spoľahlivú ochranu pred pohlavne prenosnými ochoreniami.

Obvyklé úpravy:
  • Lubrikované - pre zvýšenie komfortu pohlavného styku
  • Nelubrikované - môžu byť použité aj na orálny sex. Pri použití na vaginálny alebo análny sex je lepšie pridať lubrikant na vodnej báze. Olejové lubrikanty kondóm oslabujú a môžu spôsobiť pretrhnutie.
Kondóm by mal byť skladovaný na chladnom a suchom mieste. Nosenie vo vrecku nohavíc spôsobuje zahrievanie, čím sa materál oslabuje a zvyšuje sa riziko pretrhnutia kondómu.

Hodnotenie užívateľov podľa subjektívneho prežitku (nakoľko sa styk s kondómom podobá nechránenému styku):
  • 1. kondóm z jahňacieho črievka
  • 2. polyuretánový kondóm
  • 3. latexový kondóm
*Kondómy z jahňacieho čreva - tzv. "lambskin" kondómy - sú najstarším typom kondómov, poskytujú ochranu pred otehotnením ale nie pred prenosom pohlavných ochorení. Stena črievka má drobné póry cez ktoré neprejdú spermie, ale sú dosť veľké na prienik vírusov.
Subjektívny pocit užívateľov je hodnotený ako veľmi dobrý - prirodzenejší ako pri použití latexového kondómu.
Sú vhodné pre alergikov na latex.


Hormonálne metódy antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia - pilulkyHormonálne antikoncepčné metódy (HAK) sú obvykle určené pre ženy. Využívajú synteticky vyrobené hormóny - estrogény, progestíny alebo ich kombinácia - v rôznych aplikačných formách. Antikoncepčný účinok väčšinou spočíva v blokovaní ovulácie. Pri niektorých metódach dochádza aj k zmenám výstelky maternice a zložení cervikálneho hlienu, čím sa účinnosť ešte zvyšuje.
Hormonálne antikoncepčné metódy nechránia pred pohlavne prenosnými ochoreniami.

Formy HAK:

  • Tabletky (orálna antikoncepcia) - užívajú sa denne počas troch týždňov, potom nasleduje týždenné prerušenie, počas ktorého sa dostaví krvácanie.
  • Náplasť - výmena náplasti raz za týždeň, použijú sa tri náplasti za sebou, potom nasleduje týždenné prerušenie.
  • Injekcia - aplikácia raz za tri mesiace, nesie zvýšené riziko porúch menštruačného cyklu po vysadení. Táto forma antikoncepcie by sa nemala používať dlhšie ako dva roky bez prerušenia.
  • Vaginálny krúžok - tenký flexibilný krúžok uvoľňuje rovnomerne hormóny počas doby použitia. Aplikuje sa na 3 týždne, potom nasleduje týždenné prerušenie.
Všetky formy hormonálnej antikoncepcie nesú riziká:
  1. Hypofýza si odvykne od riadenia hormonálneho systému, takpovediac spohodlnie. Dlhé roky jej činnosť vykonával niekto iný, a zrazu je náhle, bez varovania povolaná späť do funkcie. Niekedy sa rozpamätá za pár mesiacov, ale inokedy - zvlášť bez správnej pomoci - "tápa" aj niekoľko rokov.
    Obnovenie prirodzenej hormonálnej regulácie po vysadení HAK za normálnych okolností trvá 1 až 12 mesiacov. Ak anovulácia či amenorrhea trvá dlhšie, je potrebné tento stav riešiť.
  2. Užívanie HAK vychyľuje hormonálnu rovnováhu, obvykle niektorým z dvoch smerov:
    • A) k estrogénovej dominancii - relatívny nedostatok progesterónu a nadbytok estrogénov vyvoláva riziko ochorení ako endometrióza, myómy, cysty vaječníkov, PMS a i.
    • B) k nedostatku estrogénov a progesterónu a nadbytku androgénov (testosterón) - súvisí s inzulínovou rezistenciou. Dôsledkom býva anovulácia, absencia menštruácie, syndróm PCOS.
  3. Užívanie HAK narušuje funkciu imunity, zvyšuje riziko vzniku kvasinkových infekcií, prenosu pohlavne prenosných ochorení (chlamýdie, kvapavka, HIV). Zvyšuje sa tiež riziko vzniku rakoviny prsníka a krčka maternice.
  4. Dlhodobé užívanie HAK spôsobuje nedostatok niektorých dôležitých vitamínov a minerálov, čo ďalej prispieva k poruchám metabolizmu a plodnosti.
  5. Užívanie HAK nesie riziko poškodenia pečene a pankreasu, zvyšuje zrážanlivosť krvi, spôsobuje zmeny nálady (depresie, podráždenosť), znižuje libido, zvyšuje riziko kožných ochorení.

Pred nasadením hormonálnej antikoncepcie by mala žena byť informovaná o rizikách a mala by absolvovať vyšetrenie zrážanlivosti krvi a pečeňové testy.

Hormonálna antikoncepcia je nevhodná pre dievčatá a ženy, ktoré:
  • majú zvýšenú zrážanlivosť krvi (časté pri diagnóze lupus erythematosus, skratka SLE),
  • fajčia,
  • majú ochorenie pečene,
  • majú vysoký krvný tlak,
  • majú vysokú hladinu krvného cukru alebo tuku,
  • sú obézne,
  • majú menštruačný cyklus kratšie ako 2 roky - cyklus ešte nie je dostatočne stabilizovaný a vyzretý, často ešte neprebieha pravidelná ovulácia,
  • v zdravotnej anamnéze blízkej rodiny sa vo veku pod 50 rokov vyskytujú tromboembolické ochorenia ako srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica.

Riziká sa ešte zvyšujú s vekom nad 35 rokov.

Po skončení užívania môže dlhší čas pretrvávať:
  • amenorrhea - vynechanie menštruácie,
  • anovulácia alebo iné formy narušenia plodnosti,
  • narušenie hormonálnej regulácie,
  • zvýšené riziko vzniku PCOS a endometriózy,
  • zvvýšené riziko potratu pri otehotnení.

Našťastie existujú prirodzené metódu obnovy plodnosti po užívaní HAK - viac o tom sa dočítate v článku
Obnova plodnosti po IVF a užívaní hormonálnej antikoncepcie
.

Výhody HAK:
  • možnosť do istej miery regulovať menštruačný cyklus - plánovanie termínu menštruácie pre dovolenkou a pod.,
  • niekedy pomáha upraviť nepravidelný cyklus - príliš krátky alebo dlhý cyklus, silné krvácanie,
  • eliminuje bolesti pred a počas menštruácie,
  • počas užívania sa môže zlepšiť problematická pleť (akné) alebo iné problémy spôsobené hormonálnou nerovnováhou.

Tieto výhody by však nemali byť príčinou užívania hormonálnej antikoncepcie - HAK problém obvykle nerieši, ale len dočasne zamaskuje či potlačí. Po skončení užívania sa problémy často vrátia, alebo sa objavia v inej forme.

Ak stále váhate, prečítajte si skvelý článok českej gynekologičky MUDr. Heleny Máslovej
Antikoncepcia pre mladistvé je zverstvo.

Implantáty

Vnútromaternicové telieskoImplantáty nezabraňujú prenosu sexuálne prenosných ochorení. Podľa typu fungujú ako mechanická, chemická alebo hormonálna antikoncepcia, prípadne ich kombinácia.

  • Podkožný implantát - forma hormonálnej antikoncepcie, tenká ohybná tyčinka sa aplikuje do ramena a pôsobí až po dobu troch rokov. Veľmi účinná forma antikoncepcie, avšak s vysokým rizikom porúch menštruačného cyklu po skončení užívania.
  • Vnútromaternicové teliesko (Intrauterine Device - IUD) - malé zariadenie v tvare písmena "T", aplikuje sa do dutiny maternice. Aplikácia aj odstránenie prebieha ambulantne v ordinácii gynekológa.
    Nemali by sa používať u žien, ktoré ešte plánujú tehotenstvo - môžu dlhodobo znižovať plodnosť aj po odstránení (dlhodobé mechanické a chemické dráždenie môže spôsobiť zápalové procesy a narušenie imunity v sliznici maternice).
    • Medené IUD - uvoľňuje malé množstvo medi, čím bráni spermiám v dosiahnutí a oplodnení vajíčka. V prípade oplodnenia IUD bráni implantácii zárodku do maternice. Môže zostať v maternici po dobu 5 až 10 rokov.
      Pozn.: tkanivá v oblasti maternice môžu aj po odstránení IUD obsahovať zvýšenú hladinu anorganickej medi, ktorej biologická odbúrateľnosť je limitovaná. Ak plánujete otehotnieť po odstránení medeného IUD, mali by ste užívať zvýšené dávky zinku a vitamínu A, ktoré pomôžu meď odstrániť.
    • Hormonálne IUD - známe pod názvom značny Mirena. V dutine maternice uvoľňuje hormón progestín, čím blokuje ovuláciu a zahusťuje cervikálny hlien tak, že spermie nepreniknú k vajíčku. V prípade zlyhania tohoto účinku navyše mechanicky bráni uchyteniu zárodku v dutine maternice. Môže zostať v maternici do 5 rokov.
Všetky typy implatátov sa radia k veľmi účinným formám antikoncepcie.

Trvalé antikoncepčné metódy

  • Sterilizačný implantát - "nechirurgická" forma sterilizácie, pomocou tenkej rúrky sa cez vagínu a maternicu do vajíčkovodov zavedú implantáty v tvare pružinky. Implatát spôsobí zarastenie a trvalé zjazvenie vajíčkovodov. Zablokovanie vajíčkovodov môže trvať až 3 mesiace, dovtedy je potrebné používať aj inú formu antikoncepcie.
  • Chirurgická sterilizácia
    • U žien znamená odstránenie, podviazanie alebo uzavretie vajíčkovodov.
    • U mužov - tzv. vazektómia - znamená podviazanie semenovodov. 3 mesiace po zákroku je potrebné používať prídavnú antikoncepciu, potom je už účinok bezpečný. Pre kontrolu je možné po 3 mesiacoch vykonať rozbor semena (spermiogram) na vylúčenie pretrvávajúcej prítomnosti spermií v ejakuláte.

Pokiaľ sterilizovaný muž alebo žena zmení názor na ďalšie tehotenstvo, je možné získať vajíčka alebo spermie s použitím metód asistovanej reprodukcie. V niektorých prípadoch sa po odstránení podviazania môže plodnosť obnoviť a je možné aj prirodzené počatie.

Pohotovostná antikoncepcia - Postinor, Escapelle

Pohotovostná antikoncepcia - PostinorZáchranná antikoncepcia je jednorázová forma hormonálnej antikoncepcie, ktorú možno použiť na zabránenie tehotenstva po nechránenom pohlavnom styku. "Nechránený" môže znamenať, že nebola použitá žiadna antikoncepcia, alebo bola použitá nesprávne (žena zabudla užiť antikoncepčnú tabletku, pretrhnutie kondómu a pod.). Môže byť potrebná aj v prípade, že sexuálny styk bol vynútený (znásilnenie).

Pohotovostná antikoncepcia môže byť vo forme jednej pilulky, alebo je rozdelená do dvoch dávok. Funkčnosť a výskyt vedľajších účinkov sú podobné. Pilulka zabraňuje ovulácii a splynutiu spermií s vajíčkom a zahniezdeniu zárodku. Pre optimálny účinok by mala byť užitá čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku, najneskôr do 72 hodín.

Pokiaľ po užití nedôjde k menštruačnému krvácaniu do 2 týždňov, je potrebné urobiť si tehotenský test.

Táto forma antikoncepcie je dostupná v lekárňach bez lekárskeho predpisu, netreba to však zneužívať ako systematický prístup k prevencii nechceného otehotnenia.

Veľké dávky hormónov môžu vyvolať mnohé vedľajšie účinky, ako napr.:
  • nevoľnosti
  • zvracanie
  • predčasná alebo oneskorená menštruácia
  • napätie v prsiach
  • bolesti hlavy
  • narušenie pravidelnosti cyklu
  • pretrvávajúce narušenie plodnosti

Voľba vhodnej antikoncepcie

Ochrana pred pohlavne prenosnými ochoreniami

Prehľad antikoncepčných metód podľa účinnosti ochrany pred pohlavne prenosnými ochoreniami

Antikoncepčná metóda Bakteriálne infekcie Vírusové infekcie Bilancia
Kondómy obvykle zabráni zabráni, okrem HPV +++
Pesary, membrány, cervikálne čiapočky zabráni infekcii krčka maternice, ale zvyšuje riziko narušenia vaginálnej mikroflóry (vaginálna infekcia) chráni pred tumormi krčka maternice +
Prerušovaná súlož mierna ochrana mierna ochrana +
Metóda plodných dní nechráni nechráni 0
Sterilizácia nechráni nechráni 0
Vnútromaternicové teliesko (IUD) zvyšuje riziko zápalových ochorení panvy (PID) nechráni -
Spermicídy nechráni zvyšuje riziko prenosu HIV -
Hormonálne antikoncepčné metódy zvyšuje riziko prenosu chlamýdií a kvapavky zvyšuje riziko prenosu HIV --
Zdroj: http://www.contracept.org/stds.php

Antikoncepčný účinok

Prehľad antikoncepčných metód podľa účinnosti ochrany pred nechceným otehotnením. Spoľahlivosť jednotlivých druhov antikoncepcie sa meria Pearlovým indexom (PI) tak, že sa vykazuje koľko žien zo sto používajúcich danú metódu počas celého roka otehotnie. Čísla udávané jednotlivými zdrojmi silne kolíšu. Vo všeobecnosti sa za najspoľahlivejšie pokladajú hormonálna antikoncepcia, vnútromaternicové teliesko a PPR.

Antikoncepčná metóda Obchodný / zaužívaný názov Určenie PI - typická účinnosť PI - ideálna účinnosť Frekvencia aplikácie
Hormonálne implantátyImplanon, Jadelleženy0,050,053 až 5 rokov
Vazektómiamužská sterilizáciamuži0,150,1jednorázovo
Ženský sterilizačný implantát Essureženy0,20,2jednorázovo
Kombinovaná injekčne podávaná HAKLunelle, Cyclofemženy0,20,2mesačne
IUD s progesterónomMirenaženy0,20,25 rokov
Podviazanie vajíčkovodovn/aženy0,50,5jednorázovo
IUD medenéParagard, Copper Tženy0,80,65 až 12+ rokov
Symptotermálna metódabazálna teplota, cervikálny hlienženy1,80,6denne
Laktačná amenorrhea - kojenie (len do obnovenia menštruácie)ekologické kojenieženy20,5každých niekoľko hodín
Injekčná hormonálna antikoncepcia - progesterónDepo Proveraženy30,312 týždňov
Kombinovaná hormonálna antikoncepcia - pilulkan/aženy80,3denne
Progesterónová pilulkaPOP, minipilulkaženy80,3denne
Antikoncepčná náplasťOrtho Evraženy80,3týždenne
Hormonálny krúžokNuvaRingženy80,3mesačne
Mužský latexový kondómkondóm, prezervatívmuži152pri každom styku
Pesar a spermicídn/aženy166pri každom styku
Ženský kondómn/aženy215pri každom styku
Metóda plodných dní (výpočet)n/aobaja255-9denne
Prerušovaná súložn/amuži274pri každom styku
Spermicídny gél alebo penan/aženy2918pri každom styku
Žiadna antikoncepcia (nechránený styk)n/an/a8585n/a
Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_birth_control_methods

Autor článku:
Helena Bieliková

Zdroje:
http://womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/birth-control-methods.cfm
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_birth_control_methods
http://sk.wikipedia.org/wiki/Antikoncepcia#Mechanick.C3.A1_alebo_bari.C3.A9rov.C3.A1_antikoncepcia
http://www.contracept.org/stds.php

Zasielať novinky na e-mail