27.06.2017

Syndróm PCO - prírodná liečba

ilustratívny obrázok

Syndróm polycystických vaječníkov (Polycystic Ovary Syndrome - PCOS) je jednou z najčastejších porúch hormonálnej regulácie u žien. Symptómy PCOS sa vyskytujú u 5 až 10% žien v plodnom veku (12 až 45 rokov). Článok z roku 2012, posledná aktualizácia 27.6.2017.

Vznik ochorenia

Za vznikom syndrómu polycystických vaječníkov je špecifická hormonálna nerovnováha, ktorá spôsobuje zhrubnutie blanky pokrývajúcej vaječník natoľko, že bráni ovulácii (pri ovulácii je potrebné, aby blanka nad folikulom praskla a uvoľnilo sa vajíčko).

Predispozícia k vzniku PCOS je do istej miery geneticky zakódovaná, a teda dedičná.

Hlavné faktory pre vznik ochorenia sú:
  1. Vysoká hladina inzulínu (inzulínová rezistencia) u žien, ktorých vaječníky sú citlivé na tento stimul.
  2. Užívanie hormonálnej antikoncepcie.
  3. Zápal vaječníkov - zápal v malom rozsahu stimuluje vo vaječníkoch tvorbu androgénov, čo ďalej prispieva k rozvoju ochorenia PCOS. Zápal je spôsobený konzumáciou rafinovaného cukru, bielej múky a rastlinných olejov s vysokým podielom Omega-6 nenasýtených mastných kyselín (kukuričný, sójový, slnečnicový olej).
  4. Premnoženie kvasiniek v organizme - tzv. kandidóza.
  5. Nadmerná produkcia luteinizačného hormónu (LH).
  6. Chronický stres - dlhodobý stres prispieva k negatívnej energetickej bilancii a zvyšuje riziko porúch ovulácie. K stresovým faktorom patrí: príliš málo jedla, zlá výživa, príliš veľa cvičenia,
    choroba, infekcia, chronický zápal, príliš málo odpočinku. Viac v článku Poruchy ovulácie.
  7. Genetická porucha - napríklad anomália komplexu génov RCCX na 6. chromozóme dokáže spôsobiť narušenie imunity, hormonálnu nerovnováhu (zvýšenie hladiny androgénov alebo estriolu), zníženú odolnosť voči stresu a zhoršený krvný obeh. Ďalším charakteristickým príznakom tejto genetickej odchýlky je hypermobilita kĺbov a väzív. Viac informácií nájdete v článku Čo má spoločné hypermobilita kĺbov, poruchy imunity, endometrióza, PCOS a ďalšie chronické ochorenia?
Osobná skúsenosť

Dana, 31 rokov: "O dieťatko sme sa neúspešne snažili dva roky, vyšetrenia ukázali že mám problémy s ovuláciou kôli polycystickým vaječníkom. Prekvapilo ma, že to súvisí s inzulínom a stravovaním. Nemám nadváhu, ale upravila som stravovanie a začala som si sledovať menštruačné cykly pomocou symptotermálnej metódy. Po piatich mesiacoch som mala prvú ovuláciu, ďalšia bola o dva mesiace. Otehotnela som po deviatich mesiacoch od zmeny životosprávy."

Iveta, 26 rokov: "PCOS mi zistili po vysadení antikoncepcie, keď som chcela otehotnieť. Manžel mal tiež zhoršený spermiogram, takže nám odporučili umelé oplodnenie. Podarilo sa na druhý pokus, ale potratila som v 7tt, a potom druhýkrát v 9tt. Rozhodli sme sa to riešiť inak, zmenili sme obaja stravu, urobili sme si detoxikačnú kúru a začali pravidelne cvičiť. Podarilo sa mi schudnúť z BMI 26 na 22. Nakoniec som otehotnela prirodzene a donosila zdravú dcérku."

Príznaky ochorenia

V nasledujúcom zozname nájdete typické príznaky PCOS. Tieto môžu na Vašu situáciu pasovať viac alebo menej - prejavy sú individuálne a líšia sa aj podľa typu PCOS (viz nižšie). Pre stanovenie diagnózy PCOS je dôležiá kombinácia charakteristického ultrazvukového nálezu a zvýšená hladina androgénov, ostatné príznaky sa môžu a nemusia vyskytovať.

  • anovulácia - nedochádza k ovulácii,
  • nepravidelná menštruácia - oligomenorrhea (predĺžené cykly) až amenorrhea (nedochádza k menštruácii),
  • neplodnosť súvisiaca s anovuláciou, 
  • nadváha až obezita,
  • inzulínová rezistencia, prípadne až diabetes 2. typu,
  • vysoký krvný tlak
  • zvýšená hladina cholesterolu,
  • nadmerné ochlpenie - predovšetkým na tvári, hrudi, chrbte, bruchu a palcoch na rukách a nohách,
  • mastná pleť,
  • akné,
  • lupiny,
  • rednutie vlasov, plešatosť,
  • zhrubnutá koža na krku, stehnách a ramenách.

Výskyt a závažnosť týchto symptómov je veľmi individuálny.

Pri ultrazvukovom vyšetrení je na povrchu vaječníkov viditeľný nadmerný počet vyvíjajúcich sa vajíčok (folikulov). Membrána pokrývajúca vaječník je pri PCO zhrubnutá, neumožňuje prasknutie folikulu a ovuláciu, dozrievajúce vajíčka preto zostávajú vo vaječníku a menia sa na cystičky.

Ultrazvukové vyšetrenie samé osebe však nestačí na určenie diagnózy PCOS - na to je potrebné urobiť hormonálny profil (vyšetrenie z krvi).

Hormonálny profil

Hormonálny profil ženy s PCOS sa obvykle vyznačuje nasledujúcimi odchýlkami:

  • Zvýšená hladina androgénov - popri ultrazvukovom náleze a subjektívnych sumptómoch ako nepravidelná menštruácia, anovulácia čči amenorrhea, zvýšená hladina androgénov je najdôležitejší faktor potvrdzujúci diagnózu PCOS. Ak je hladina androgénov v norme, nejde o PCOS!
  • Zvýšená hladina AMH v dôsledku inzulínovej rezistencie. Hormón AMH produkujú dozrievajúce (antrálne) folikuly. Ak súčasne dozrieva nadmerný počet folikulov, hladina AMH presiahne omptimálnu hladinu, čo je max. 6,8 ng/ml, resp. 48,5 pmol/L, a zablokuje sa ďalšie dozrievanie vajíčok, čím vzniká tzv. pozitívna spätná väzba a "začarovaný kruh". Z kruhu môžeme vystúpiť úpravou stravy - protizápalovou stravou, dôsledným obmedzovaním jednoduchých cukrov v strave. Viac nižšie.
  • Zvýšená hladina estrogénov (estrogénová dominancia) - môže ale nemusí byť prítomná. Estrogény sa tvoria vo vaječníkoch a tukovom tkanive, môže viesť až k endometrióze, zvýšená hladina estradiolu môže zvyšovať hladinu prolaktínu.
  • Zvýšená hladina luteinizačného hormónu (LH)
  • Znížená hladina progesterónu - následok anovulácie.
  • Zvýšená hladina prolaktínu - môže ale nemusí byť prítomná, prolaktín potláča ovuláciu a menštruáciu, v extrémnych prípadoch spôsobuje amenorrheu.

Typy PCOS podľa naturopatky Lary Briden

1) Inzulínovo rezistentný typ - klasický, často sa vyskytujúci typ PCOS. Vysoká hladina inzulínu a leptínu brzdí ovuláciu a stimuluje vaječníky k produkcii testosterónu. Inzulínová rezistencia je spôsobená nadmernou konzumáciou cukru, fajčením, trans tukmi, a toxínmi.

Obvykle sa vyskytuje u žien s nadváhou (ale môže sa objaviť aj u ženy s normálnou hmotnosťou) a hraničnou cukrovkou, respektíve abnormálnum orálnym glukózovo-tolerančným testom (OGTT).

Inzulínovo-rezistentný typ PCOS sa môže tiež prejavovať zvýšenou hladinou hormónu AMH (Anti Mullerian Hormone).

Tipy: maximálne možné obmedzenie cukru, povolené je len ovocie v malom množstve. Vhodné výživové doplnky: horčík, kyselina lipoová, berberín, inozitol. 

Príjem potravy počas dňa postupne znižovať na obdobie 8 až 10 hodín, napríklad medzi 9:00 ráno a 17:00 večer. Prerušované hladovanie, resp. prerušovaný pôst (anglicky "intermittent fasting") je vynikajúca metóda na zlepšenie citlivosti buniek na inzulín a zároveň aj na efektívne zhodenie nadbytočnej hmotnosti. 

S ohľadom na optimálne trávenie by pauza medzi posledným jedlom večer a časom ukladania na spanie by mala byť minimálne 2 hodiny.

Vyhýbajte sa potravinám s vysokým glykemickým indexom (cukor, biela múka a pečivo, sladké druhy ovocia, alkohol) a prednostňujte potraviny s nízkym glykemickým indexom (zelenina, vláknina, zdravé tuky, bielkoviny, v menšej miere kyslejšie druhy ovocia).
Nasadenie hormonálnej antikoncepcie nie je liečbou tohoto typu PCOS, pretože zhoršuje inzulínovú rezistenciu.

2) PCOS vyvolané užívaním hormonálnej antikoncepcie. Tiež veľmi častý typ, pri ktorom nemusia byť prítomné viaceré charakteristické symptómy ako nadváha. Pred nasadením HAK bol menštruačný cyklus pravidelný, po vysadení HAK menštruácia vynecháva, cykly sú predĺžené. Obvykle odznie do pár mesiacov, ale v niektorých prípadoch môže pretrvávať až 7 rokov po vysadení HAK.

Obvyklým sprievodným javom je akné a zvýšená hladina LH. Pri zvýšenom LH vyskúšajte kombináciu pivonky a sladkého drievka. Pri normálnom LH a zvýšenom prolaktíne vyskúšajte Vitex. Nenasadzujte Vitex pri zvýšenom LH, pretože Vitex zvyšuje hladinu LH, čím by sa situácia mohla ešte viac zhoršiť. Účinok týchto bylín sa obvykle prejaví pomerne rýchlo, za 3-4 mesiace. Ak sa zlepšenie nedostaví za 6 mesiacov, pravdepodobne nemáte správne zostavenú liečbu.

Po ustálení pravidelného menštruačného cyklu môžete byliny vysadiť. Neužívajte Vitex dlhšie ako 10 mesiacov.

Neužívajte sladké drievko, ak máte zvýšený krvný tlak. V prípade pochybností konzultujte vhodnú liečby so skúseným naturopatom.

3) Zápalové PCOS. Chronický zápal môže byť spôsobený stresom, toxínmi, priepustným črevom, a potravinami ktoré spôsobujú zápalovú reakciu, ako lepok a A1 kazeín (mliečne výrobky, obzvlášť z kravského mlieka). Zápal potláča ovuláciu, a zvyšuje produkciu androgénov ako DHEA a androstenedion.
K typickým príznakom patria opakované infekcie, zvýšené zápalové markery (CRP), nedostatok vitamínu D, abnormálny krvný obraz, protilátky proti štítnej žľaze, protilátky na lepok.

Tipy: pracujte na zmiernení stresu (relaxačné a meditačné aktivity, dýchacie cvičenia, masáže, artterapia a i.). Obmedzujte konzumáciu potravín spôsobujúcich zápal (pšenica resp. lepok, mliečne výrobky - obzvlášť z kravského mlieka, cukor, alkohol). Pracujte na náprave priepustného čreva - užívajte zinok, berberín a probiotiká. Dopĺňajte horčík, pretože má protizápalové účinky a normalizuje hormóny nadobličiek (HPA axis). Užívajte dostatok omega-3 NMK a podľa potreby aj vitamín D.

4) PCOS s neznámou príčinou. Ak nespĺňate kritéria ani jedného z predchádzajúcich troch typov PCOS. Často sa dá vyriešiť celkom ľahko a rýchlo.

Časté dôvody vzniku PCOS s nejasnou príčinou sú:

  • Nadmerná konzumácia sóje a sójových výrobkov, zvlášť nefermentovaných.
  • Porucha funkcie štítnej žľazy (vaječníky pre svoju správnu funkciu potrebujú hormón T3 - jeho nedostatok môže blokovať ovuláciu).
  • Vegetariánska alebo vegánska diéta, a stým súvisiaci nedostatok zinku.
  • Nedostatok jódu - vaječníky pre ovuláciu potrebujú dosdtatok jódu. Jód dopĺňajte opatrne, dávku zvyšujte postupne, a súčasne užívajte selén (3 para orechy denne) a ašvagandu.
  • Umelé sladidlá - narušujú signalizáciu inzulínu a leptínu.
  • Nedostatočný príjem škrobov v strave - napríklad pri striktnej Paleo alebo FODMAP diéte. Ak dlhodobo konzumujete menej ako 75-100g škrobov denne, môžete si navodiť hormonálnu nerovnováhu, poruchy ovulácie, zníženú hladinu progesteónu a zníženú plodnosť. Postupne zvyšujte príjem škrobov vo forme koreňovej zeleniny, varených zemiakov a prirodzene bezlepkových obilnín (ovos, pšeno, pohánka, ryža, quinoa), až sa dostanete na uvedených 75-100g škrobov denne.

Zdroj:
http://www.larabriden.com/treatment-for-4-types-of-pcos-treat-the-cause/
http://www.larabriden.com/have-you-lost-your-period-to-a-low-carb-diet/

Liečba PCOS

Cieľom je predovšetkým napomôcť znížiť nadváhu, znížiť inzulínovú rezistenciu, obmedziť zápal vaječníkov, znížiť hladinu LH a obnoviť plodnosť.

Úprava životosprávy

Tieto stravovacie odporúčania sú vhodné ako prevencia a liečba ochorenia PCOS.


Nevhodné Vhodné Veľmi prospešné (liečebný účinok)
Sacharidy jedlá s vysokým glykemickým indexom - sladkosti, biela múka a pečivo, kukurica, zmrzlina, čokoláda, pečivo s obsahom droždia
prirodzene bezlepkové obilniny (ryža, pšeno, quinoa), celozrnné obilniny a pečivo s vysokým obsahom vlákniny, kváskový špaldový alebo žitný chlieb - obilniny a škroby konzumujte v menšej miere, cca. 100g denne
pohánka
Bielkoviny plesňové syry, červené mäso, údeniny, sója a nefermentované sójové výrobky, mlieko a mliečne výrobky v neBIOkvalite*
strukoviny (šošovica, fazuľa), menšie množstvo kvalitného mäsa - ryby alebo hydina z BIO-chovu*, max. 1-2 porcie kyslomliečnych výrobkov týždenne v BIO-kvalite* morské ryby - losos, sardinky,
Tuky stužené tuky (margaríny), rastlinné oleje s vysokým podielom Omega-6 nenasýtených mastných kyselín (kukuričný, sójový, slnečnicový) maslo v BIO-kvalite
panenský kokosový olej, panenský olivový olej, Omega-3 nenasýtené MK, ľanový olej, konopný olej, čistený rybí olej, olej z tekvicových semien, celé orechy a semená
Ovocie a zelenina tropické ovocie (ananás, mandarinky, pomaranče, kivi, banány), veľmi sladké a sušené ovocie konzumujte s mierou (ak máte inzulínovo rezistentný typ PCOS, tak maximálne obmedzte všetky druhy ovocia okrem kyslého bobuľového ovocia). Nejedzte sušené ovocie konzervované cukrom! kyslejšie druhy ovocia s nízkym obsaho fruktózy, zvlášť bobuľové ovocie: ríbezle, egreše, černice, višne čučoriedky, drienky, plody dráča (dřišťálky) cvikla (červená repa), cesnak, cibuľa, pór, mrkva, petržlen,  avokádo, brokolica a príbuzné druhy, hrášok, listová zelenina, plody dráča (dřišťálky)
Nápoje alkohol, káva, čierny čaj, sladené nápoje, ovocné džúsy čistá voda, zelený čaj, bylinkové čaje
čaj Lapacho
Ochucovadlá, koreniny nevhodné sú všetky druhy cukru, vrátane "zdravých" cukrov (fruktóza, trstinový cukor, kokosový cukor, xylitol), umelé sladidlá (aspartam), glutamát sodný, ocot (a všetko v čom je pridaný - kečup, horčica, majonéza, kyslé uhorky)
nespracovaná soľ, jablčný ocot, citrónová šťava, bylinky, omáčka tamari, miso
škorica, kurkuma, senovka grécka**, čierna rasca**
Výživové doplnky
nevhodné sú produkty s prídavkom umelých sladidiel alebo cukru

vitamín C, vitamín D, B-komplex (obzvlášť B12), chróm, horčík (magnézium), chlorella, spirulina, zelený jačmeň, MACA**
Bylinky  
kotvičník** (Tribulus terrestris), šalvia**, púpava, vitex**

* Zostatkové chemikálie v "neBIO" výrobkoch majú často estrogénnu aktivitu (tzv. xenoestrogény), narušujú hormonálnu reguláciu a plodnosť. Mali by sa im preto vyhýbať ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, zvlášť pokiaľ majú problémy s hormonálnou rovnováhou.

** Neužívať po otehotnení.

Príprava jedál

Pri PCOS je dôležité dbať nielen na vhodný výber surovín, ale aj ich správnu úpravu. Jedlá by sa nemali konzumovať studené (priamo po vybratí z chladničky), neodporúčajú sa ani studené nápoje.

V zimnom období obmedziť aj konzumáciu surovej zeleniny a ovocia. Potraviny je potrebné aspoň krátko tepelne upraviť - dusením, parením, varením, príležitostne pečením a výnimočne smažením. 

Menšie množstvo čerstvého ovocia a zeleniny pred konzumáciou nechajte ohriať aspoň na izbovú teplotu, prípadne nakrátko ponorte do teplej vody (cca. 60 - 80 stupňov).

Veľmi prospešné sú mäsovo-zeleninové vývary z kvalitného hovädzieho alebo morčacieho mäsa, kostí a koreňovej zeleniny.

PCOS z pohľadu TCM

Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny môže PCOS vyvolávať kombinácia faktorov:

  • nedostatočný Yang obličiek, stagnácia energie Qi, resp. krvi a nahromadenie vlhkosti v organizme
  • nedostatok energie Qi obličiek a Yin obličiek, ktorý dlhodobo spôsobí nedostatok Qi a krvi
  • stagnácia energie pečene a nedostatok Yin spôsobený stresom, životným štýlom alebo konštitúciou

Liečba:  akupunktúra, bylinná liečba a/alebo úprava stravy podľa potrieb konkrétnej pacientky.

Ďalšie odporúčania

  • Protikvasinková diéta - viz článok Prírodná liečba kandidózy
  • Prerušované hladovanie (Intermittent Fasting) môže pomôcť pri PCOS vyvolanom inzulínovou rezistenciou alebo chronickým zápalom, zvlášť u žien s nadváhou.
  • Pravidelný pohyb aspoň 30 minút denne zlepšuje schopnosť organizmu spracovávať glukózu (plávanie, prechádzky).
  • Cvičenie na spevnenie panvového dna a prekrvenie orgánov v malej panve - zlepšia funkciu maternice, vaječníkov, podporia tvorbu zdravých vajíčok (cvičenie Mojžišovej, Kegelove cviky, brušné tance a i.).
  • Systémová enzymoterapia - znižuje chronický zápal v organizme, zlepšuje trávenie, podporuje prekrvenie, stabilizuje imunitu, zmenšuje cysty.
  • Masáže a obklady ricínovým olejom - podporia prekrvenie, znížia riziko tvorby cýst, zlepšujú priechodnosť vajíčkovodov, podporujú správnu funkciu imunity a prinášajú ďalšie výhody...
  • Derivačné kúpele - podporujú prekrvenie a prirodzenú detoxikáciu brušných orgánov, zlepšujú plodnosť, napomáhajú správnej funkciii reprodukčných orgánov a ďalšie...
  • Dýchacie cvičenia - hlboké brušné dýchanie stimuluje lepšiu funkciu celého organizmu, pomáha zbaviť sa stresu, podporuje obnovenie hormonálnej rovnováhy.

Poznámka: všetky opatrenia podporujúce prekrvenie malej panvy a vaječníkov zároveň zlepšujú hormonálnu reguláciu (teda aj plodnosť), znižujú zvýšené hladiny estrogénov a LH a zvyšujú hladinu progesterónu.

Prognóza bez liečby

Pri neliečenom PCOS hrozia nasledujúce komplikácie:

  • hyperplázia až rakovina endometria,
  • inzulínová rezistencia až diabetes 2. typu (cukrovka),
  • vysoký krvný tlak, môže sa zhoršovať v tehotenstve,
  • depresia, úzkosť
  • poruchy tukového metabolizmu,
  • kardiovaskulárne ochorenia - ateroskleróza, infarkt,
  • spánkové apnoe - zvlášť u obéznych žien,
  • ztukovatenie pečene - zvlášť u obéznych žien,
  • autoimúnny zápal štítnej žľazy.

Riziká v tehotenstve:

Autor článku:
Helena Bieliková


Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail